У Србији сваких 15 минута мождани удар
Променљиво и спарно време прати нас данима. Нико није отпоран на такве временске промене, чак и они „челичног здравља“ жале се на умор, вртоглавицу, поспаност. Неуролози раде без паузе, јер расте број пацијена са можданим ударом, јавља Радио телевизија Србије.
Да ли сте знали да наш мозак дневно обрађује више од 100 хиљада речи. Омогућава нам да ходамо, дишемо, разговарамо.
„Ми знамо да смо ми и знамо да је нешто зелено, или црвено, или боли или љути захваљујући интегративној функцији мозга“, рекао је проф. др Ранко Раичевић, председник Друштва неуролога Србије.
Некада је здравље мозга угрожено. Тада говоримо о можданом удару.
„Имамо две врсте можданог удара, то је исхемијски и хеморагијски мождани удар. Код исхемијског долази до постепеног зачепљења крвног суда или услед атеросклерозе или доспевањем тромба, који га зачепи. Код хеморагијског долази до пуцања крвног суда“,истакао је проф. др Ранко Раичевић, председник Друштва неуролога Србије.
У Србији сваких 15 минута неко доживи, а сваких 60 минута неко умре од можданог удара. Не бира ни време, ни место.
„Код оваквих осцилација великих распона долази до повећаних сметњи, па имамо нешто већи број пацијената“, напомиње др Ранко Раичевић.
Долази до вазодилатације крвних судова, крвни притисак пада, самим тим организам се брани, долази до знојења до дехидратације, до недовољног узимања течности. Крв буде гушћа и долази до њеног згрушавања. Самим тим пораст срчаних и можданих удара буде већи“, рекла је др Валентина Милеуснић, неуролог, помоћник директора Болнице „Свети Сава“.
Иако о симптомима можданог удара често говоримо, чини се да да ту лекцију многи нису савладали.
„Акутно мождани удар је нешто што настаје нагло, из пуног здравља, симптоми су врло различити од појаве дуплих слика, вртоглавице слабости половине тела. Било шта ако се од тога примети, треба доћи у болницу одмах“, напомиње неуролог др Валентина Милеуснић
Минути и сати су кључни у давању терапије.
„Као и кардиолози и ми смо направили помак, давање тромболитичке терапије, давањем лека. Тај угрушак који се створи, терапијски разоримо и потом се успостави крвоток“, закључује проф. Раичевић.
„Механичка тромбектомија је нови концепт за лечење можданог удара који изводимо код нас, она се ради у првих шест сати уколико су у питању крвни судови предње циркулације, а девет сати уколико је задњи крвни судови. Метода се ради на тај начин, што се уђе кроз препонску артерију, са катетзерима и микрокатетерима. Дођемо до крвног суда у мозгу где је направио акутни мождани удар, а онда специјалним стентом који је дизајниран посебно за ту врсту интервенције ухватимо тромб и извучемо га напоље или ослободимо крвни суд“, истакао је др Слободан Ћулафић, интервентни неурорадиолог, Болница „Свети Сава“.
Данас се зна да је за настанак можданог удара одговорно 10 фактора ризика.
Ако знате да имате факторе ризика да би се болест избегла потребно је узимати препоручену терапију и ако препознате симптоме одмах се јавите лекару.