clear sky
21°C
16.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У Србији око 9.000 људи живи са мултиплом склерозом

25.02.2023. 13:47 13:49
Пише:
Фото: Друштво мултипле склерозе Србије

Мултипла склероза је хронична аутоимуна болест, која се два пута чешће јавља код жена него код мушкараца.

Број оболелих у Србији је у порасту и према подацима тренутно око 9.000 пацијената живи са мултиплом склерозом. За пацијенте и лекаре, али и за здравствене институције по први пут је објављена „Бела књига о мултиплој склерози“, која целокупно сагледава здравствену, социјалну и психолошку проблематику особа које данас живе са овом тешком болешћу.

Напредак у лечењу омогућио је промену односа лекара и оболелих према мултипле склерози, али појавили су се нови изазови и проблеми. Управо „Бела књига“ апострофира те проблеме и покушава да пружи решења и стратегију за њихово превазилажење. Такође, ова публикација описује и објашњава ситуације како психички, биолошки и социјални фактори утичу на квалитет живота особа са МС и има за циљ побољшање статуса пацијената, од стране различитих државних институција у Србији, као и смернице за унапређење у наредном периоду.

Неуролог Универзитетског клиничког центра Србије професорка др Јелена Друловић објашњава да је “Бела књига о мултиплој склерози” намењена доносиоцима одлука у држави како би имали праву слику о овој аутоимуној болести. Према њеним речима, ова књига приказује какав је третман особа са мултиплом склерозом у Србији, шта смо до сада урадили и шта треба још да урадимо. Наиме, један од водећих светских стручњака за МС, проф. др Гевин Ђованони, из Велике Британије креирао је, са групом међународних експерата за МС, нову стратегију третмана особа са  овом болешћу.

„Главна порука је да је време од изузетног значаја када се ради о МС. То значи да треба што пре да се постави тачна и исправна дијагноза болести и да се пацијенти одмах адекватно третирају. Тај третман се односи на примену лекова, пре свега оних који модификују ток болести, али и на едукацију пацијената, ради заједничког доношења одлука о третману, и о томе какве навике треба да имају у животу како би очували мождано ткиво. Истраживања су показала да је примена лекова кључна у очувању можданог ткива код оболелог пацијента, али и примена одговарајућих животних навика – казала је др Друловић.

Имајући то у виду заједно и уз велику подршку државе, Министарства здравља и РФЗО, последњих година омогућено је да се лечи значајно већи број пацијената. Такође, омогућено је да се поједини лекови, односно ињекционе терапије не започињу да се примењују, преузимају и прати њихова ефективност и безбедност, више само у Клиникама за неурологију Универзитетских центара, него да се приближе пацијентима и примењују у бројним регионалним болницама/здравственим центрима.

„На тај начин пацијенти више не морају да путују до Ниша, Новог Сада, Београда и Крагујевца, него могу у свом најближем здравственом центру да преузму терапију и да започну и наставе са лечењем, којим се побољшава не само њихова физичка и конгитивна функционалност, већ и целокупно здравствено стање и квалитет живота„, истакла је др Друловић.

Након дугог низа година, а можемо рећи и деценија, проблеми пацијената са мултипле склерозом се решавају. За последње четири године, учетворостручен је број пацијената који се лече о трошку здравственог осигурања (1.000 пацијента у 2019. години, 4.000 лечених од МС у 2023.години), лековима који модификују ток болести, од тога 40 одсто њих код којих је то индиковано, новим оралним и високо-ефективним лековима. Поред тога, едукацијом неуролога и јачањем капацитета у регионалним здравственим центрима, пацијенти добијају мрежу од готово 30 здравствених установа, у којима се мултипле склероза лечи на задовољавајућем нивоу. Овакво огромно унапређење третмана, поред осталог, омогућава да све особе код којих се постави дијагноза МС могу одмах да започну лечење МС адекватним леком који модификује ток болести, и на тај начин им се омогучи најквалитетнији могућ живот у приватном и професионалном смислу, чиме се обезбеђује њихова аутономија.

„РФЗО је у сарадњи са струком и удружењем пацијената направио велики напредак у последњих неколико година када је реч о лечењу мултипле склерозе, како у погледу доступних лекова, тако и у повећању броја пацијената који се лече неким од лекова који мењају ток ове болести. Тренутно се лечи чак око 4.000 оболелих од мултипле склерозе што је четири пута више него што је било 2019. године, а десет пута више него пре 10 година. РФЗО обезбеђује 13 лекова за лечење различитих облика мултипле склерозе, а од средине прошле године обезбеђен је и иновативни лек за лечење секундарно прогресивне МС. Од октобра прошле године оболелима од МС омогућено је да имуномодулаторне лекове добијају и у некој од 22 болнице широм Србије, која је најближа пребивалишту оболелог„, рекла је Весна Вуковић Којовић, заменик директора сектора за лекове и фармакоекономију у РФЗО.    

Љ. Петровић

 

Пише:
Пошаљите коментар