У Србији од рака јајника годишње оболи око 800 жена
БЕОГРАД: У Србији годишње од рака јајника оболи око 800 жена, док рак јајника однесе више од 450 живота, изјавила је Горица Ђокић из удружења "Проговори", поводом Светског дана борбе против рака јајника.
Она је за Танјуг рекла да сваког дана у Србији три жене оболе од ове врсте карцинома, а једна умре.
У циљу борбе против ове разочаравајуће статистике, важно је што раније откривање болести и свесност симптома, правовремена дијагностика и оптимално лечење. На жалост не постоји скрининг тест, жене не иду редовно на гинеколошке прегледе и рак јајника се у око 70 одсто случајева открива у узнапредовалој фази када је већа вероватноћа повратка болести. Зато не сме да се пропусти ниједна могућност побољшања исхода лечења и преживљавања кроз правовремено оптимално лечење, рекла је Ђокић.
Истовремено, она је позвала све жене да редовно одлазе на гинеколошке прегледе.
Као сто нам је сваки дан важан, тако нам је и свака терапија важна. Данас нам је заједништво потребно више него икада, и зато тражимо подршку да решимо проблем доступности хормонске терапије за жене са одређеним врстама рака јајника и раком ендометријума, на листи лекова који се прописују и издају на терет средстава обавезног здравственог осигурања. Након неког времена код већине жена јави се отпорност на хемотерапијски лек, рекла је Ђокић.
Према њеним речима, неке жене пате и од нуспојава повезаних с леком па и лошим квалитетом живота као последицом лечења због чега постоји потреба за новим врстама лечења које ће имати мање нуспојава, а то је уједно и разлог покушаја лечења хормонском терапијом.
Стављање хормонске терапије на листу, женама са рекурентним карциномом јајника, као и ендометријума, а које испуњавају услове да добију ову терапију, помогли бисмо на овај начин, како би продужиле живот и побољшале квалитет живота као што се то у целом свету чини, рекла је за Ђокић.
Гинеколог Мима Фазлагић рекла је за Танјуг да рак јајника заузима неславно седмо место од свих малигнитета и да према најновијим статистикама једна од 78 жена се суочава са овим проблемом.
Петогодишња стопа преживљавања у раној фази је већа од 90 одсто, али на жалост када се рак јајника дијагностикује у узнапредованом стадијуму болести, преживљавање не прелази 30 одсто, рекла је Фазлагић.
Додала је да постоји неколико фактора ризика који могу утицати на развој карцинома јајника, а да су неки од њих године старости, број трудноћа, лична историја рака дојке, јајника, дебелог црева или ректума, дугорочна употреба терапије замене хормона, гојазност, као и генетска предиспозиција.
Светски дан борбе против рака јајника, најсмртоноснијег гинеколошког карцинома, ове године се обележава под слоганом "Сваки дан је важан".