У Хрватској направљена 3Д реконструкција Јасеновца (ВИДЕО)
ЗАГРЕБ: Окончан је вишегодишњи пројекат "3Д реконструкција логора Јасеновац", који омогућава визуализацију подручја бившег логора коришћењем најсавременије дигиталне технологије и методологије и тим је учињен важан помак у даљим научним истраживањима, оцењено је у четвртак у Јасеновцу.
Међународни пројекат, први такве врсте у нас, у четвртак је представљен у Јавној установи Спомен-подручју Јасеновцу, а резултат је сарадње те установе с Институтом за науку технологију и софтверском компанијом Еодин Системс С.Л. из Барцелоне. Финансиран је новцем Министарства културе и из програма Хоризон 2020 Европске уније за истраживање и иновације.
Коришћењем свих доступних извора, снимака савезничких авиона из 1944. године, фотографија насталих од 1945. до 1947. године, изјава преживелих логораша, истраживања историчара, израђена је визуализација логора у 3Д технологији.
"За све овде почињене злочине криви су људи, а објекти само сведоче о том времену. Циљ је пројекта да послужи као темељ за даље истраживање, али и едукацију и образовање младих. Будући да од објеката у логору нису остали ни темељи, требало је из више извора прикупити податке како би се учинила визуализација", рекао равнатељ Јавне установе Спомен-подручја Јасеновца Иво Пејаковић.
Да је реч о технички захтевном пројекту, потврдила је кустос и сарадница на пројекту Андријана Бенчић Кужнар. Виртуалном шетњом посетиоци ће својим таблетима моћи улазити у поједине објекте, где ће пронаћи све досад познате и веродостојне податке који се односе на тај објект. Пројектом је, како је рекла, обухваћено око 100 хектара површине логора.
Представљањем пројекта примарно ће бити обухваћена упораба таблет-рачунала који ће посјетитељима први пут омогућити да "уроне" у повијест и крећу се кроз 3Д реконструкције којима се визуализира аутентични простор логора.
У плану је да се у Јавној установи уреди и виртуална соба за приказ 3Д апликације, која ће следити историјски ток догађаја и повезивати експонате музеја с аутентичним местима на којима су пронађени.
На представљању пројекта били су представници Министарства културе и Музејско-документацијског центра, историчари, предсједник Координације јеврејских оптина Огњен Краус, представници Српскога народног већа и Српске православне цркве с епископом Јованом и други гости.