Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ТВОЈА РЕЧ Нина Звездин: Креативност важна и у музици и архитектури

05.04.2019. 13:48 13:54
Пише:
Фото: Фото: Јована Миловановић/Nocturne Magazine

Будући да живимо у друштву у ком и даље владају предрасуде да музичка сцена није за жене, или да макар инструменти нису, Новосађанка Нина Звездин (26) се бори с тим свирајући гитару у хардкор бенду „Флинћ”.

Иако је дипломирани архитекта - не ради у струци, због чега се чини да наша овонедељна саговорница води дуплу битку с реалношћу - хтела то она или не, успевала у томе или не.

- Као мала, у другом разреду основне школе, рекла сам да желим да будем архитекта, али до краја средње школе нисам знала да ли ћу то и уписати - присећа се Нина. - Нисам се двоумила, једноставно нисам знала шта ћу, али је архитектура била нешто што ме је привлачило, волела сам цртање и техничко цртање, деловало ми је све занимљиво.

Како си се, онда, спремала за пријемни? Знам да припреме дуго трају и да су напорне...

- Кад сам кренула у четврту, почеле су припреме на факсу. Ишла сам на њих, мада је све више личило на дружење, него на учење. Знаш како, полагала се општа култура, просторна композиција и слободно цртање. Било је занимљиво. Сад не радим у струци јер није лако наћи посао. То је сад друга тема. Сад сам се бавим графичким дизајном као фриленсер.

Можемо ли рећи да је то слично?

- Да, у суштини, то ми се и свиђа код архитектуре што није ограничена. Са архитектуром може свашта да се ради. Мада, наш факултет (ФТН) се фокусира на грађевинску страну, док је у Београду боље јер више раде на идејама, а ми више радимо техничке ствари.

Колико тебе то кочи да будеш иновативна и креативна?

- Не кочи ме. Све је субјективно... Имам друге опције где могу да изразим своју креативност. Волим да цртам, волим да стварам и у музици. Жао ми јешто смо ограничени кад је реч о факсу.

Споменула си музику, ти се и њоме бавиш. Колико се она уклапа у целу ту „техничку причу” око струке?

- Сви причају да је музика као математика, веома слична. Појма немам, искрено.

Шта тебе води у музици и кроз њу, ако не (и) математика?

- Па, све осим математике! Волим музику од малена. Било је - или тенис или гитара, јер су сви правили проблем и морала сам да одаберем једно. Онда сма одабрала тенис и тиме сам се бавила десет година, а успут сам ишла и на часове гитаре. Од петог-шестог разреда сам почела озбиљније да схватам музику.

Таман си на тенису загревала лакат...

- Причали су ми да не могу оба да радим јер се лакат не користи на исти начин...

Како с хардкор бендом пролазите у Србији?

- Никако. Генерално што се тиче ове музике, не свира се због пара, већ због љубави према њој.

Као што се ни не студира архитектура да би се после радило у струци...

- Управо то! Не знам, не пролази та музика толико. У Новом Саду постоји сцена и људи се труде да је гурају, организују се свирке и слично. Мене нервира што старије генерације оговарају млађе, јер не долазе на свирке и не праве бендове, као, лењи су и само буље у компјутере. Сви кажу да је данас лакше снимити песму и лакше је купити инструменте, али је исто све и много теже. Сви упиру очи у тебе и кад се појави нови бенд, одбијају га, уместо да охрабрују младе музичаре. То ми је жао...

Шта ти мислиш - зашто млађи не долазе на свирке?

- Не знам... Мислим, има људи који долазе на свирке. Можда нису довољно заитересовани за ову врсту музике. Можда ће бити.

Како изгледа бити гитаристкиња у једном алтернативном бенду? Односно, колико жене успевају да се данас пробију упркос предрасудама?

- Нема много девојака. Драго ми је што си тако питала, јер ми се диже притисак кад кажу „зашто нема више девојака у бенду”. Увек постоје предрасуде и много пута кад се појавим са бендом, рукују се са другарима, а не и са мном јер мисле да сам дошла с неким од бендиста. Постоје предрасуде да мушкарци боље свирају од жена. Код мене у бенду не постоје такви проблеми. Чак и већину ствари сама радим, нико ми не помаже.

Као - сама носиш инструменте...

- Поготово то никоме не дам. Јер ако не носим, онда тек мисле да сам неспособна. Ишли смо на неколико турнеја и нормално је да помажем око опреме онолико колико могу.

На који начин жене могу да се изборе за своје парче музичке сцене?

- Скоро сам писала текст на ту тему. Никад се нисам истицала као феминисткиња, не водим никакву борбу. На интернету је један лик написао коментар у ком каже да је женама лакше јер нас је мање и сви знају за нас, као, ми можемо да спавамо са продуцентом и снимимо албум, а они морају да црнче... Највећа фора је што девојка тог лика пева у бенду с њим.

Па, шта се, онда, буни кад има девојку која ће да им све обезбеди?

- Ужас живи... Не знам, не треба да се боримо за нешто, него да све буде нормално и пођеднако за све. Не би требало да постоји било каква разлика.

Леа Радловачки

 

Пише:
Пошаљите коментар