ТРОПСКА ВРЕЛИНА НИЈЕ САМО СЕРИЈА; Лекари саветују: Мрак, вода и мало кретања
Научници су потврдили да је наша земља из континенталне прешла у суптропску климу, а њене последице ових дана осећамо на сопственој кожи.
После дуготрајних киша, кренула је велика врућина, а испаравање водом натопљене земље подсећа нас на сцене из Индонезије. Само, кажу доктори, због наше висине и већег оптерећења срца, ове врелине нимало нам не погодују.
Ко је највише угрожен?
Како каже кардиолог др Тања Радосављевић, срчаним и другим хроничним болесницима нимало не погодују нагле промене времена, а нарочито не велике врућине.
- Хронични срчани болесници имају велике проблеме приликом промене времена, и потребно је пажљиво да прате притисак, усклађујући терапију с тренутном ситуацијом. То је и стандардна препорука. Боравак у замраченој просторији, лака одећа светлих боја и мало кретања у најтоплије доба дана, смањују ризик од компликација.
Ни млади нису поштеђени ризика, нарочито ако дуже времена бораве на плажама или базенима. Близина воде освежава па је утисак да је температура ваздуха нижа. Зато многи млади ускачу у базене или утрчавају у воду, не водећи рачуна о здрављу. Нагла промена температуре може да буде фатална. Зато се пре уласка попрскајте водом по грудима или се мало запљусните под тушем.
Ако вам, пак, здравље и године не допуштају промену терапије, избор је да између 10 и 16 часова не излазите из куће.
- Да би се лакше подносиле високе температуре, потребно је у боравишном простору направити пријатну микроклиму. То се остварује проветравањем ноћу, постављањем застора дању (ролетне), припремом хране и кувањем предвече, а уколико је заиста потребно и правилним коришћењем клима уређаја каже др Зорица В. Драгаш, специјалиста социјалне медицине из Завода за јавно здравље Суботица
- Коришћење ових уређаја треба да буде рационално и корисно је да се простор хлади када нико не борави у њему. Најбоље је када су клима уређаји постављени тако да омогућавају индиректно хлађење простора. Обавезно је поштовање температурне разлике између климатизоване и неклиматизоване средине, која не сме да буде већа од 5°- 7° С, или према неким ауторима од 8°- 10° С. Треба избегавати нагле промене температуре ваздуха због честих и наглих прелазака из климатизованих у неклиматизоване просторије, или у спољашњу.
У повећаном ризику су и труднице, деца, астматичари, па се ова ограничења и опрез препоручују и њима, као и особама старијим од 65 година.
Кад су у питању запослени, сви који бораве напољу или у саобраћају, морају да воде рачуна о томе да се редовно освежавају, носе светлу одећу, заштиту за главу и чешће траже хлад. Ако је могуће, кад се у аутомобилу, укључите климу, а искусни возачи тврде да је спас за неклиматизована возила постављање флаше са смрзнутом водом испред вентилатора, што неки примењују и у кућама.
И. Р.