Тиодоровић: Преломни тренутак, размислимо о последицама само једне ноћи
БЕОГРАД: Епидемиолог др Бранислав Тиодоровић истакао је данас да је ово преломни тренутак и да би ову Нову годину сви требало да прославе на мало другачији начин, како бисмо за следеће празнике, у 2021. години, били у далеко бољој ситуацији
."Морамо разумети потребу становништва да испратимо годину, али морамо и да дочекамо Нову годину са погледом у будућост. Разумемо оне који желе да славе, али то мора да буде у условима потпуног спровођења мера, да се заштити здравље људи", рекао је Тиодоровић на прес конференцији.
Он је изразио уверење да је већина грађана спремна на тако нешто, али да увек постоји мали број оних који не поштују мере, па се дође до онога што претрпа болнице.
"Да прославимо дочек Нове године на мало другачији начин, уз смањена окупљања, да бисмо за следеће празнике, у 2021. години, били у далеко бољој ситуацији са већом надом и ентузијазмом. Да размишљамо о томе шта може да буде последица једне ноћи, једног доживљаја, који се само чини неопходан", рекао је Тиодоровић.
Он је замолио све да се придржавају мера, да сви заједно помогнемо пре свега лекарима, херојима ове борбе, да то буде наша добијена битка.
Бранислав Тиодоровић апеловао је данас на младе да поштују епидемиолошке мере и не организују журке током празника упозоривши да су последице дневних и ноћних журки исте и да могу бити страховите.
Тиодоровић је рекао да не жели да застрашује народ и да млади имају право на живот и уживање, али сматра да би у тренутној ситуацији требало да се контролишу.
''Да ли ће бити на дневној или ноћној журци, свеједно је, последице су исте - болесни и преминули'', рекао је Тиодоровић на прес конференцији Кризног штаба на питање да ли га брине то што се 31.децембра и 1.јануара најављују ''дневне журке'' у кафићима и ресторанима.
Он је упозорио да је корона ''опасна болест'' од које, каже, умиру и млади и навео случај преминуле девојке која је 1993.годиште.
''Данас сам саопштио тај податак којим нисам желео да пореметим дочек Нове године него да подсетим младе колико је то опасна болест. Да ли је смрт те девојке у 25.години морала да се деси? Сигуран сам да није, да су се придржавали свих мера'', рекао је Тиодоровић.
За њега је, каже, најтежи тренутак током епидемије била ''tragična ситуација'' у Геронтолошком центру у Нишу.
''Tu ситуацију су изазвали млађи, сада се води поступак око тога, али то је био страховит ударац за све нас. До тог момента смо у том делу Србије били релативно мирни и имали релативно контролисано стање'', рекао је Тиодоровић.
Он је казао да му оптимизам даје то што је велики број младих лекара и сестара усао у ковид систем у тренутку када се, каже, није много знало о тој болести и како се вирус све преноси.
''Они су жртвовали своје здравље и били спремни да помогну болеснима, то нам даје подстрека да имамо огромну шансу и да су млади у Србији спремни да раде. То је за мене највећи успех у свему што нам се десило'', навео је Тиодоровић.