Тестирање беба на Гатријев тест при отпусту из новосадског породилишта
НОВИ САД: Тестирање новорођенчади на тзв. Гатријев тест, којим се дијагностикују фенилкетонурија и хипотиреоза, омогућено је при отпусту из породилишта у КЦ Војводине, док је донедавно пракса била да се беба доводи на узорковање између петог и осмог дана живота на Институт за здравствену заштиту деце и омладине Војводине.
Током ванредног стања, које је уведено због епидемиолошке ситуације, узорковање је спровођено у оквиру патронажне службе Дома здравља у Новом Саду, како би се спречио контакт здраве новорођенчади са болесном децом која се, иначе, лече на Институту.
У саопштењу Клиничког центра Војводине наводи се да је унапређењем технологије и променом организације рада, у сарадњи са са Клиником за гинекологију и акушерство КЦВ, омогућено да се новорођенчад узоркују при отпусту из породилишта.
„Само родитељи деце чији налази буду позитивни или сумњиви и даље ће се обавештавати телефоном, а понављање теста ће се као и до сада радити на Институту за здравствену заштиту деце и омладине Војводине“, стоји у саопштењу.
Истиче се да су све наведене активности спроведене у циљу заштите ове осетљиве популације.
Програм неонаталног скрининга на фенилкетонурију и хипотиреозу, тзв. Гатријев тест, се на Институту спроводи од 2002. године за сву новорођенчад рођену на територији целе Војводине.
Ради се о два урођена обољења, која, ако се дијагностикују на време и започне одговарајућа терапија, не утичу на даљи раст и развој детета.
Посебан програм неонаталног скрининга на цистичну фиброзу у Војводини се спроводи континуирано од 2009. године под покровитељством Покрајинског секретаријата за здравство.
Овај скрининг је придодат неонаталном скринингу на фенилкетонурију и хипотиреозу и обавља се уколико су се родитељи са тим сложили и потписали информативни пристанак.