СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ШЕЋЕРНЕ БОЛЕСТИ Дијабетес има размере епидемије
- У свету 537 милиона људи има дијабетес, а претпоставља се да ће до 2030. године бити 643 милиона оболелих. Шећерна болест добија размере епидемије, а претпоставља се да 50 одсто људи не зна да има ову болест - рекла је директорка Унивезитетског клиничког центра Војводине ендокринолог професорка др Едита Стокић.
Напоменула је и то да је велики морталитет, те да је 2021. године 6,7 милиона људи преминуло од дијабетеса или компликација дијабетеса.
Навела је и да је по подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ у Србији је 2018. године 7,8 одсто становништва старијег од 15 година имало дијабетес, што је 2,5 одсто више него 2006. године.
- Сматра се да у нашој земљи има око 800.000, а у Војводини 200.000 оболелих. Војводина је средина у којој је велика учесталост гојазности, а гојазност је један од фактора ризика за настанак дијабетеса. Због тога расте и број оболелих од дијабетеса тип 2 – истакла је др Стокић.
Према њеним речима, у нашој земљи су пацијентима доступне најсавременије терапије за лечење дијабетеса, а негирала је да постоји несташица ових лекова. Када је реч о особама који злоупотребљавају лекове за дијабетес како би смршали, др Стокић је упозорила да не треба узимати лекове мимо медицинских индикација.
- Свако треба да се обрати лекару, а узроци гојазности су различити и различито се лече – нагласила је др Стокић.
Ученица трећег разреда Основне школе „Жарко Зрењанин“ из Новог Сада Софија Пејаковић показала је на плишаном медведу како се правилно даје инсулин и рекла како је инсулин помогао њеном пацијенту да преживи.
Љ. Петровић