СВАКА СЕДМА ОДРАСЛА ОСОБА И СВАКО ОСМО ДЕТЕ у могућем проблему ИНДУСТРИЈСКИ ПРЕРАЂЕНА ХРАНА може да изазове зависност као НИКОТИН! Стручњаци траже да буде ОБЕЛЕЖЕНА
Светски научници сматрају да би означавање неке хране као потенцијално "зависне" могло да помогне људима да промене своју исхрану, будући да процене показују да би се свака седма одрасла особа и свако осмо дете могло 'навући' на индустријски високо прерађену храну (УПФ).
Истраживачи су рекли да би начин на који неки људи конзумирају храну богату мастима и угљеним хидратима могао "испунити критеријуме за дијагнозу поремећаја зависности".
Понашања која задовољавају тај критеријум су, између осталих, интензивна жудња, симптом одвикавања, мања контрола над уносом и наставак употребе упркос последицама попут гојазности, поремећаја преједања, лошијег физичког и менталног здравља, нижег квалитета живота, наводе истраживачи.
Тим међународних истраживача указује на мета-анализу 281 студије из 36 различитих земаља. Научници кажу да би, означивање неке хране с високим уделом угљенохидрата и масти као "зависничке", потенцијално могло да побољша здравље кроз промене друштвених и клиничких политика.
- Постоји конвергентна и доследна подршка ваљаности и клиничкој важности зависности од хране - рекла је Ешли Герхарт, ауторка чланка и професорка психологије на Универзитету Мичиген у САД-у.
- Признавањем да одређене врсте прерађене хране имају својства материја које стварају зависност, могли бисмо помоћи у побољшању глобалног здравља - додала је.
То би такође подстакло више истраживања у тим подручјима, напомињу аутори.
- С обзиром на то колико је та храна распрострањена – чини 58 посто калорија које се конзумирају у Сједињеним Државама – постоји толико тога што не знамо - нагласила је коауторка Александра Ди Феличеантонио, доцентица на Институту за биомедицинска истраживања Фралин у САД.
Адитиви такође доприносе
Истраживачи из САД, Бразила и Шпаније истичу да “рафинисани угљени хидрати или масти изазивају сличне нивое допамина у можданом стриатуму као оне које се виде код супстанци које изазивају зависност, попут никотина и алкохола“.
- На основу тих бихевиоралних и биолошких паралела, храна која садржи висок ниво рафинисаних угљених хидрата или додатих масти јак је кандидат за супстанцу која изазива зависност - додају.
Прехрамбени адитиви такође могу допринети „зависности од ултрапрерађене хране“, рекли су.
Иако адитиви, који се додају храни због укуса и како би "побољшали осећај у устима", сами по себи вероватно неће изазвати зависност, могли би "постати снажни појачивачи учинака калорија у цревима", написали су.
Међутим, научници наглашавају да нема сва храна потенцијал стварања зависности.
- Иако је потребно додатно пажљиво истраживање како би се утврдио тачан механизам којим ова храна изазива реакције зависности, ултрапрерађена храна с високим уделом рафинисаних угљених хидрата и масти јасно се виде у обрасцима зависности и доводе до штетних здравствених исхода - закључују истраживачи.
Ултра-прерађена храна с високим уделом рафинисаних угљених хидрата и додатих масти привлачна је и конзумира се компулзивно, па може изазвати зависност, додају.
Аутори рада, који је објавио Thе БМЈ, дали су пример порције лососа и чоколадице – лосос има размеру угљених хидрата и масти отприлике 0 према 1. Насупрот томе, чоколадица има размеру угљених хидрата и масти 1 према 1, што чини се повећава потенцијал зависности од те хране.
- Много ултра-прерађене хране има више нивое оба. Та комбинација има другачији учинак на мозак - додала је проф. Ди Феличеантонио.
К1инфо