Студија: Од четири вакцине, Фајзер створио највише антитела
ЊУЈОРК: Вакцина компанија Фајзер/Бајонтек створила је најјачи имуни одговор на ковид приликом тестирања четири вакцине, док су особе вакцинисане Синофармом, можда најподложније инфекцији, објављено је у студији журнала "Сел хоуст енд мајкроб".
Нивои неутралишућих антитела на САРС-Цов-2 варирао је у сваком од четири вакцинационе групе.
"Релативно низак" ниво антитела је виђен код Синофарма и Спутњика, средњи ниво код АстраЗенеке, а највећи број антитела створила је вакцина Фајзера, објављено је у поменутој студији, пренео је Блумберг.
Разлог за различите имуне одговоре међу вакцинама предмет су интензивног испитивања.
Претпоставља да укључују факторе као што је количина активних састојака у свакој дози и интервал између прве и друге дозе, саопштили су аутори са америчког универзитета Стенфорд, Фондације Оном и Националног центра за зоонотске болести у Улан Батору.
Варијације у начину на који су вакцине дате могле су да играју улогу у резултатима.
Блумберг пише да су поређења у студији била погрешна, јер је између давања Спутњика В и мерења антитела прошло више времена него код других вакцина, према подацима Руског фонда за директна улагања (РДИФ), који је учествовао у развоју Спутњика В и задужен је за његову међународну дистрибуцију.
Такође, особе које су добијале Спутњик старије су у просеку 10 година од особа које су добијале друге вакцине, додао је РДИФ.
Студија је урађена међу 196 ревакцинисаних људи у Монголији, где су коришћене све четири вакцине.
Примаоци Синофарма, који су чинили 89,2 одсто вакцинисаних у то време у Монголији, као и мањи број људи који су добили вакцине Спутњик В или АстраЗенека, могли су бити подложни ковиду, упркос имунизацији, навели су аутори студије.