Струка у БиХ: Деца су несрећна и школу доживљавају као болест
САРАЈЕВО: Струка у БиХ оценила је да су деца несрећна и да школу доживљавају као болест, а да је друштво труло и да показује знаке пуцања.
Ово је речено у дебати на сарајевској Н1 тв. након стравичне трагедије у београдској Основној школи "Владимир Рибникар", где је 13 година старо дете усмртило девет особа, од којих је осам ученика, док је шесторо деце и једног наставника ранио.
Ова београдска трагедија отворила је и многа питања у БиХ.
За сарајевског професора географије Ведрана Зубана је трагедија у Београду могла бити очекивана с обзиром на постојање елемената који, како каже, перманентно развијају разне "изме".
"Није нам доста свих оних изама 25-30 година у облику фашизма и клеронационализма којима обилује медијски простор, обилују друштвене мреже. Заборављамо да се код деце због квази капитализма и визуелизације развијају два озбиљна 'изма', а то је 'изам' ако немаш тај и тај мобител, не можеш се дружити с нама, мораш имати ту и ту јакну, мораш бити материјално ситуиран да би био с нама", рекао је професор Зубан.
Он се присетио и формирања, како је рекао, елитистичких разреда у Кантону Сарајево у појединим школама.
"Са друге стране један 'изам' који ми је још гори а то је 'изам' физичког изгледа где свака девојчица треба да буде Ким Кардашијан, мушкарац као неки атлета, а заборављамо суштински да је дете дете”, истакао је Зубић.
Према његовим речима, друштво је генерално у проблему. “Друштво је труло, показује знаке пуцања”, јасан је Зубић.
Како је истакао, у фокусу су многе друге ствари осим да се прича о образовању, деци и њиховим проблемима. “Да се о образовању и васпитању причало у последњих 25 година, колико о формирању Владе ФБиХ последња три месеца, Финска и Сингапур би од нас преписивали образовни систем", казао је Зубић.
Зубић наводи да треба преиспитати ко су деци узори, поготово феномени са ТикТока и да су се времена променила и да су се, како објашњава, кривична дела некада дешавала на улици “када су деца крала и отимала, а данас се то дешава негде друго”.
“Ви немате децу на улици која ће вам направити кривично ђело, али они раде кривично дело негде друго”, навео је Зубић и додао да на крају, постији постоји сагласје да родитељи морају разговарати са децом и посветити се њима.
Педагог Елвира Велић Муфтић је приметила да деца имају данас велики притисак од добијања најбољих оцена и да зато, како је навела, "деца доживљавају школу као болест".
"Њима је школа мржња, страх, нервоза”, навела је Велић Муфтић и истакла да је "слика коју друштво креира лоша и да су у коначници сви несрећни".
“Ово овако како је тренутно није добро и нису само деца несретна, него и колеге", рекла је она.