СТИЖЕ ХЛАДНИ ФРОНТ Метеоролог Ђурић ОТКРИВА кад крећу падавине
Овогодишња прва половина септембра протиче у знаку сунчаног и правог летњег времена, а прелазак из лета у јесен зна некада да донесе и више него бурне метеорошке промене.
Prеthodnih дана температуре у Србији биле су и до 33°Ц. Ипак, да смо на корак од јесени, подсетиле су нас хладне и свеже ноћи и јутра, па су се тако температуре у појединим градовима спуштале и на 8°Ц, а у Сјеници на 3°Ц.
Иако је до календарског почетка јесени остало 10 дана, време ће бити више налик летњем. Данашни и сутрашњи дан биће најтоплији овог септембра, уз температуре од 30 до 33-34°Ц, локално у среду и који степен више.
Иако се од четвртка очекује продор ослабљеног хладног фронта и мањег захлађења са пљусковима и грмљавином, температуре ће остатати у складу са просечним за средину септембра, а то су вредности од 23 до 27°Ц, пише метеоролог Ђорђе Ђурић.
Почетак треће декаде септембра и даље ће условљавати топло време, али без великих врућина. Ипак, биће дана са температурама и до 30°Ц.
Падавине чешће у другој половини месеца
Када је реч о падавинама, оне ће у другој половини месеца бити нешто чешће, јер ће Србија као и већи део европског копна бити под утицајем циклона са севера Атлантика, који ће према нама транспортовати топлу, али и влажнију ваздушну масу.
Максимална температура биће углавном од 25 до 30°Ц, што су вредности изнад просека.
Дакле, за разлику од прве половине септембра и снажне доминације антициклона, уз стабилно, сунчано и летње време, другу половину септембра обележиће утицај циклона, уз нешто чешће падавине, али ће и даље остати топло.
Све док циклони својим центром буду западније од нас и над Атлантиком, Србију не очекује значаније захлађење, пише метеоролог Ђурић.
Оно што је сигурно, јачег захлађења нема до краја месеца, тако да за сада не постоје услови да снег падне до краја месеца и на планинама. У просеку на вишим планинама снег, ако се узми дуги низ година, падне око 8. октобра, у нижим пределима Србије месец и више дана касније, у Београду око 23. новембра.
Ових дана на нашим планинама време је и више него летње, док се у вишим пределима бележи топлотни талас. Тако високе температуре топе снег и глечере и у пределима Алпа изнад 4.000 метара надморске висине, уз температуре изнад 0°Ц.
Да снег некада и више него да изненади, показује и овогодишњи април. Почетком априла Србију је захватио обилни снег, а у Београду је пао најобилнији снег откад се врше мерења, у јужном ободу града и преко 30 цм. Температуре су опале на 0°Ц, а тежак и веома влажа снег направили су праву катастрофу пољопривредним и ратарским културама.
(Kurir.rs/Telegraf)