Стевановић: Притисак на здравствени систем огроман
БЕОГРАД: Директор Инфективне клинике Горан Стевановић истакао је данас да је притисак на здравствени систем огроман и да се не смањује број хоспитализованих, те да, ако се настави актуелни тренд, бити потребни даљи капацитети.
Стевановић је, на конференцији за штампу након седнице Кризног штаба, рекао да је протеклог викенда оптерећење на тријажне центре било огромно, као и на амбуланте.
Указао је да забрињава што има велика присутност озбиљне слике обољења, што захтева хоспитализацију, и доводи до оптерећења здравствено система.
Подсетио је да је просечно време хоспитализације и даље више од две недеље.
„За сада здравствени систем, уз успешно маневрисање са кадром и слободним местима, успева да задовољи потребе за болничким лечењем. Највећи број хоспитализованих је на територји града Београда“, указао је Стевановић.
Захвалио се колегама из општих болница у Панчеву, Смедереву, Пожаревцу који прихватају пацијенте из Београда.
Рекао је да се са новим постављеним капацитетима, подсећајући да се очекује укључивање Института за реуматологију, покривају потребе.
Међутим, указао је да ће се видети да ли ће бити потребни нови капацитети.
„У овом тренутку, како изгледа, биће потребни додатни капацитети“, оценио је он.
Рекао је да клиничари истичу, без обзира на све натписе у домаћим и страним медијима, да у овом тренутку не постоји лек нити вакцина који поуздано лече или штите од ковида.
„Једино што може да штити је прекид преноса вируса, а то су противепидемиолошкее мере - дистанца на отвореном, маска у затвореном. Молим грађане да поштују те мере, да бисмо смањии заражавање нових, и смањимо број људи који ће бити озбиљно болесни“, нагласио је он.
Када је реч о броју људи који су на респиратору, доктор директор Инфективне клинике КЦС Србије је рекао да тај број износи код нас, као и на свим другим меридијанима, између пет и седма одсто од свих заражених.
"То је калкулација која се показала као тачна", додао је он.
Каже да између 10 и 20 одсто заражених има тешку клиничку слику која захтева специјализоване болнице, терапију кисеоником и друго.
Проценат лакшких или асимптоматских форми болести директно је пропорционалан узрасној структури оболелих, односно лакша клиничка слика бележи се код младих особа и деце, док најстарији углавном имају тежу слику, каже директор Клинике за инфективне и тропске болести КЦС др Горан Стевановић.
Директор Инфективне клинике Горан Стевановић упозорио је да се корона вирус не сме потценити, јер то може "скупо да се плати".
Стевановић је, на конференцији за штампу упитан зашто има све више младих међу зараженима који завршавају на респираторима, казао да овај вирус не сме да се потцени, као и неке друге баналније болести, као што је вирус грипа.
Ако потцените, скупо ћете да платите. Млади воле да се друже, не прихватају да нешто може да их сломи. Али, ако потцените симптоме касните с дијагностиком, почетком лечења, а онда уследе компликације теже и чешће, објаснио је он.
Казао је да сви могу да оболе и код сваког без обзира на узраст могу да се јаве компликације и смртни исход.
Он је рекао да је проценат лакших или асимптоматских случајева испод пет одсто код особа старијих од 65 година, који уз то имају придружене хроничне болести, тако да су они у највећем ризику.
Са друге стране, највећи проценат асимптоматске клиничке слике, више од 40 одсто је код млађих, тинејџера и у дечјем урзасту, где су по правилу слаби симптоми или их уопште нема, рекао је Стевановић на прес конференцији упитан колики је проценат лаких случајвеа или без симптома.
Он је додао да је 15-20 одсто особа са врло лаким симптомима или готово без симптома, као и да подаци варирају од популације, али и од региона.
Примера ради, Стевановић је рекао да је у Београду, где је доста оболелих у овом сада таласу, у почетку 50 одсто било асимптоматских случајева или са слабим симптомима, када је просек година оболелих био 20-25 година, а како обољевају њихови родитељи, родбина старијих, средњих година, 50-55 година, расте број озбиљно оболелих, а мање је асимптоматских случајева.