Србију од града чува 2.700 стрелаца с платом од 4.000 динара
ЈАГОДИНА: Преко 7.758.000 хектара земљишта, од којих је више од 6.178.000 пољопривредног под усевима, воћем и виноградима, у Србији од града чува 2.700 стрелаца са месечном платом од 4.000 динара.
Они на градоносне облаке дејствују са 1.350 активних противградних станица којима управља 13 Радарских центара.
Противградна заштита је почела 15.априла и траје до 15.октобра.
"Бити стрелац на противградној станици је тежак и врло одговоран посао", изајвио је данас Танјугу стручни сарадник градоначелника Јагодине Мирослав Цветић.
Јагодина је једна од малобројних локалних самоуправа која стрелце на својој територији, њих 30 на 15 лансирних рампи, стимулише са по 4.000 динара, колико добијају и од државе, а стрелцима који станују далеко од противградне станице и морају путовати, град је обезбедио 50 литара горива за сезону, истакао је Цветић.
"Није лако бити стрелац на противградној станици, треба и храбрости, да по киши, невремену, олуји, ветру, када грми, сева, ноћу и дању, бити уз радио станици ради везе са центром, ићи до протвградне станице, припремити се за дејство и чекати наредбу. Често пута наредба и не стигне, јер је тако процењено од стране Радарског центра, али стрелац мора бити ту", рекао је Цветић.
Он је додао да је кретање стрелца у сезони "ограничено", морају пријавити сваки одлазак из места, код лекара например, дижу их са славе, са швдби...али то је њихова обавеза.
"Један стрелац ми је рекао ово, ''знаш Мирославе, када почне невреме и крене да грми сви са њива беже кући, траж заклон, а ја из своје куће трчим у њиву на противградну станицу"'', прича Цветић.
Стрелци су, додаје, врло одговорни људи, не само зато што су уговром везани са Хидрометереолошким заводом и градом Јагодином, они су пре свега одговорни према својим суграђанима, сељацима који од њих очекују да дејствују по облацима, да исправно раде свој посао како би штете од града било што мање.
"У великој већини и сами стрелци су сељаци, живе на селу и обрађују имања", рекао је Цветић.
Они морају у противградну станицу и дању и ноћу, и ноћу пада град, раде 24 сата, немају прву, другу и трећу смену и веома им је тешко поготову у ноћним условима. Често под светлом лампе одређују
координате и по нардејењу дејствују, додао је он.
Цветић је истакао да нема стопроцентне одбране од града, али одговорним радом на противградној станици и добром проценом и наредбом из Радарског центра, штета се може у великој мери умањити.