Србија посвећена борби против дроге
БЕЧ: Министар здравља Србије Златибор Лончар данас је, на 62. седници Комисије за опојне дроге (ЦНД) у бечком седишту УН, истакао да српска влада спроводи свеобухватну политику уравнотежених, интегрисаних, свеобухватних, мултидисциплинарних и научно-доказаних приступа проблему с дрогама, при томе поштујући људска права, родну равноправност, слободе и безбедност.
"Посебно желимо да истакнемо напоре Владе Србије и председника Србије за свеобухватан приступ превенцији употребе дрога, посебно међу младима. У складу с тим, Влада Србије је 2018. године основала министарску Комисију за превенцију употребе дрога у школама, која у свом деловању има свеобухватан приступ, заснован на научним доказима и стандардима за превенцију, у циљу подизања свести младих о штетним последицама употребе дрога, јачању самопуздања, пружању отпора вршњацима који користе дрогу, проналажењу алтернатива и стварању позитивних примера", рекао је Лончар.
Он је истакао да је Комисија од септембра 2018. до фебруара 2019. организовала интерактивне едукативне трибине које су обухватиле 31.057 ученика, 5.459 наставника и 1.501 родитеља.
Министарство здравља је уз подршку Комисије за превенцију употребе дрога у школама, упутило иницијативу Министарству правде за измене кривичног законика које се односе на оштрије казне за продају дроге малолетницима, као и за злоупотребу малолетника у посредовању у продаји дроге.
Током обраћања, министар је посебно нагласио да се Стратегија о спречавању злоупотребе дрога у Републици Србији за период од 2014-2021. заснива на пет основних стубова: смањење понуде дрога, смањење потражње, међународној сарадњи у области дрога, координацији и истраживању, мониторингу и евалуацији.
Министар здравља апострофирао је мере и активности које Министарство здравља предузима у овој области.
Комисија се, како је додао, залаже и за пооштравање казнене политике за производњу и продају дроге, посебно за повратнике кривичних дела повезаних са производњом и продајом дроге, и према лицима која нуде и продају дрогу малолетницима и злоупотребљавају их у посредовању за продају дроге.
Према званичним подацима Министарства унутрашњих послова, у 2018. години је повећан број заплена, посебно кокаина, хероина и таблета са психоактивним супстанцама, пренео је Лончар, додаући да је заплењено укупно 3,9 тона дроге - 3,6 тона марихуане, 37 килограма хероина, 13 килограма кокаина и 54 килограма амфетамина.
Број учинилаца кривичних дела за неовлашћену производњу и стављање у промет опојних дрога било је, 180, за кривично дело неовлашћеног држања опојних дрога 1.068, а за омогућавање уживања опојних дрога 19.
Министарство здравља, како је подвукао, уз подршку Комисије за превенцију употребе дрога у школама, упутило је иницијативу Министарству правде за измене кривичног законика које се односе на оштрије казне за продају дроге малолетницима, као и за злоупотребу малолетника у посредовању у продаји дроге.
Он је нагласио да Влада Србије настоји да спроводи свеобухватну политику дрога кроз примену уравнотежених, интегрисаних, свеобухватних, мултидисциплинарних и научно-доказаних приступа проблему са дрогама, поштујући људска права, родну равноправност, слободе и безбедност.
"Политика према дрогама се остварује кроз уравнотежен приступ - како кроз заштиту здравља, тако и кроз повећавање безбедности појединца и друштва у целини. Уравнотежен приступ према политици дрога у Србији спроводи се како на јачању капацитета и услуга у области лечења, смањењу ризика од морталитета повезаног са употребом дроге, инфективних болести повезаних са употребом дроге и спречавању штетних последица од употребе нових психоактивних супстанци, тако и на оштрим мерама казнене политике за незаконито узгајање и производњу опојних дрога и психотропних супстанци, недозвољену трговину тим супстанцама и прекурсорима, корупцију и друге облике организованог криминала и прање новца“, објаснио је Лончар.
Министар је указао да је Министарство здравља национална контакт тачка за праћење ситуације у области дрога у Србији, те да се праћење спроводи кроз континуирано прикупљање, обраду и анализу података о дрогама на националном нивоу.
Податке о ситуацији у области дрога, Министарство здравља прикупља, а анализира у сарадњи са свим релевантним министарствима и институцијама у Србији, цивилним друштвом и научном заједницом, у складу са резултатима анализе, Министарство предлаже мере које су најефикасније за смањење ризика од злоупотребе дрога.
Лончар је пренео да је Министарство здравља основало и Систем за рано упозоравање о новим психоактивним супстанцама.
"Као резултат сарадње са свим институцијама у Републици Србији и међународним организацијама, Министарство здравља је у последњих годину дана Листу психоактивних контролисаних супстанци укључило 15 нових супстанци, међу којима и супстанце које су предложене за разматрање на 62. седници ЦНД - у питању је пет фентанила, четири синтетичка канабиноида, један супституисани катинон и трамадол“, објаснио је министар додајући да је списак психоактивних контролисаних супстанци у складу с конвенцијама УН.
Закон о психоактивним контролисаним супстанцама заснива се, како је рекао, на све три конвенције УН и ЕУ директивама, а измене и допуне Закона о психоактивним контролисаним супстанцама усвојене су јула прошле године.
У обраћању на конференцији на којој учествују високи представници из више од 100 земаља света, Лончар је најавио да ће Србија у сарадњи са Исландом и Помпиду групом Савета Европе19. марта приказати Програм за превенцију употребе дрога код ученика основних школа, који спроводи Министарство здравља у сарадњи са Министарством просвете и Министарством омладине и спорта.
На том скупу биће приказани програм за превенцију који кроз континуирани рад са уценицима настоји да кроз спорт и едукацију утице на смањење ризицног понашања младих.
"Програм за превенцију употребе дрога кроз континуирани рад са ученицима настоји да кроз спорт и едукацију утиче на смањење ризичног понашања младих. Циљ програма је да се на тај начин младима обезбеди правилан психофизички развој, кроз јачање њиховог самопуздања и способности да пруже отпор негативним утицајима околине", закључио је Лончар у обраћању на седници у Бечу.
ЦНД је основана Резолуцијом Економског и социјалног савета (ЕЦОСОЦ) УН 1946. године, како би помогла ту организацију да надгледа примену међународних уговора о контроли дрога.
Генерална скупштина УН проширила је 1991. године мандат ЦНД како би му омогућила да функционише као управно тело Канцеларије УН за борбу против наркотика и криминала (УНОДЦ), чије је седиште у Бечу.
На министарској конференцији у Бечу биће усвојена нова резолуција и министарска декларација о "Јацању нашег деловања на националном, регионалном и медународном нивоу у циљу убрзавања спроводења наших заједницких преузетих обавеза у циљу решавања проблема и борбе против наркоманије у свету“.