СПЦ бира 46. поглавара, у Храму у току Литургија
БЕОГРАД: Свети архијерејски Сабор на којем ће бити изабран 46. поглавар Српске православне цркве почео је у 12 часова, а у Храму Светог Саве у току је Литургија са призивом Светог духа, која је уобичајена за почетак сваког Сабора.
Литургију служи митрополит дабробосански Хризостом, председавајући Светим архијерејским Синодом, који је од смрти патријарха Иринеја обављао дужност чувара патријаршијског трона, уз саслужење архијереја Српске православне цркве.
На Литургији су међу осталима владика бачки Иринеј, епископ Порфирије, ремезијански Стефан, епископ врањски Пахомије, владика немачки Григорије, будимљанско никшићи Јоаникије, звоначко тузлански Фотије, милешевски Атанасије Ракета, владика шумадијски Јован, тимочки Иларион, а до сада у Храм нису дошли епископ шабачки Лаврентије због болести, аустралијско новозеландски Силуан и епископ западно амерички Максим.
Свети архијерејски Сабор СПЦ на коме ће бити изабран нови патријарх биће одржан у Крипти Храма светог Саве.
Ово је први пут да се Сабор одржава на некој локацији ван Патријаршије, а Храм Светог Саве је изабран због пандемије вируса корона и погоднијих услова за спровођење заштитних мера у том простору. Кандидат за патријарха може бити сваки од 30 архијереја СПЦ који имају најмање пет година епархијске службе, а право да гласа има њих 39, колико Сабор броји чланова.
Историчар Александар Раковић очекује да ће избор новог патријарха бити завршен до вечерњих сати.
Очекујем да се брзо, већ у првом, евентуално у другом кругу, реши питање која тројица улазе у апостолски жреб одакле се извлачи име новог српског патријарха, навео је Раковић у изјави за РТС.
Раковић каже да се ради о важном избору за трон "кључне институције за опстанак српског народа".
Црква је остала једина институција српског народа која окупља све Србе. Након разбијања наше државе 1991, 1992. па 2006. године, Српска православна црква једина ''засвођује'' читав српски народ. За очекивати је да ће и убудуће српски патријарх играти улогу објединитеља свих Срба, казао је Раковић.
Поводом учесталих медијских написа да има подела унутар СПЦ, Раковић каже да извесна неслога међу архијерејима постоји мада је то, према његовим речима, мао пренаглашено у медијима.
Када буде изабран патријарх очекујем да ће сви ускликнути ''аксиос'', тј. достојан. Тако ће све расправе у протеклом периоду бити остављене по страни, рекао је он.
А што се тиче политичког утицаја, Раковић каже да он увек постоји, као што постоји и утицај цркве на државу.
То је једна интеракција и Срби су склони симфонији српске цркве и државе, навео је Раковић.
Према процедури, прво архијереји бирају између себе све док не изаберу три кандидата, а време за то није ограничено.
Услов за избор је натполовична већина присутних владика.
Након избора три кандидата њихова имена се стављају у Јеванђеље из кога коверат са именом извлачи монах који је изабран за то јер се сматра да је велики духовник, а овог пута апостолским жребом патријарха ће изабрати архимандрит Матеј из манастира Сисојевац епархија Браничевска.