heavy intensity rain
11°C
01.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Скринингом тумор плућа откривен код више од 30 особа

08.11.2021. 10:28 10:30
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Србија је прва држава западног Балкана која је увела скрининг програм за рано откривање рака плућа.

Пројекат је покренуо Покрајински секретаријат за здравство, а спроводи га Институт за плућне болести Војводине и то у време пандемије корона вирусом.

Скрининг програм подразумева откривање карцинома плућа помоћу нискодозног скенера (ЛДЦТ), уз помоћ којег могу да се прикажу мање туморске сенке, које није могуће видети уобичајеним дијагностичким поступцима, као што је рендген. Овом методом до сада је прегледано више од 1.200 пацијената, а код  више од 30 откривен је карцином плућа који је био асимптоматски и највећи број у почетном стадијуму.

Карцином плућа представља водећи узрок смртности од свих карцинома како у свету, тако и у Србији, док број оболелих расте сваке године. Од ове врсте рака у Србији оболи готово 7.000, а на жалост умре више од 5.000 особа. Практично на свака два сата једна особа премине. Један од најважнијих предуслова успешног лечења је рано откривање рака плућа, што у Србији није случај, јер се код више од 70 одсто пацијената болест открије у последњем стадијуму. Тада су шансе за преживљавање готово исцрпљене.

Помоћница покрајинског секретара за здравство др Снежана Бојанић каже како по обољевању од карцинома Србија, заузима 18. место у Европи. Међутим по смртности смо на неславном другом месту. Како би се смањила висока смртност, Покрајинска влада је донела одлуку да финансира и крене у пилот пројекат раног откривања рака плућа помоћу нискодозних скенера плућа.

- Prеthodno смо опремили здравствене установе неопходном опремом за ове прегледе. Такође, у сарадњи са Институтом за плућне болести Војводине, који је и стручни координатор пројекта, велики број здравственог особља прошао је обуку за скрининг, како би мапирали суспектне пацијенте и упутили их на скрининг. За сада се скрининг спроводи на територији Јужнобачког округа, у најскорије време се проширује на Севернобачки округ, у Суботицу, Врбас, Апатин, Кулу и Oyakе, а у наредном периоду, верујемо и на целу Војводину – напомиње др Бојанић.

Управник Клинике за пулмолошку онкологију Института за плућне болести Војводине др Горан Стојановић наводи како је у последњих 10 година било само девет одсто непушача међу оболелима, 27 одсто бивших пушача, а највише је било активних пушача, чак 66 одсто. Међутим, забрињава податак да се укупан број оболелих повећао за 12 одсто, а број оболелих жена за 55 одсто. Томе је свакако допринело и што велики број грађана, готово 40 одсто, пуши.

- Рак плућа је у великом броју случајева излечив уколико се открије на време. Такође, уколико се тумор одстрани у раном стадијуму, петогодишње преживљавање иде од 66 до 82 одсто. Свесни смо да је решење за смањење смртности, рано откривање рака. Скринингом обухватамо високоризичне групе, у које спадају особе старије од 50 година, пушачи, као и они који имају породичну историју оболевања од рака плућа или друге хроничне плућне болести. На овај начин, земље које већ спроводе ЛДЦТ скрининг смањиле су морталитет од рака плућа и до 40 одсто – напомиње др Стојановић.


Најмлађи пацијент има 21 годину

Према подацима Института за плућне болести Војводине, просек старости лечених пацијената од карцинома плућа је 64 године. Најмлађи пацијент имао је 21 годину, а најстарији 94 године. Мушкарци предњаче у лечењу карцинома плућа, па је тако било 71 одсто мушкарца и 29 одсто жене.


Оља Ћоровић из Удружења за борбу против рака плућа “Пуним Плућима” напомиње да је рак плућа постао готово јавно здравствени проблем јер дневно оболи скоро 18 пацијената, 13 изгуби битку са карциномом плућа.

- Ситуацију је додатно погоршала и актуелна пандемија корона вируса. Последњих годину дана имамо готово за четвртину мање новооткривених пацијената са раком плућа. То је више од 1.500 људи. На жалост ти пацијенти нису нестали, већ се јављају са великим закашњењем, када су им исцрпљене готово све могућности лечења. Овај скрининг има додатни значај, јер и у време епидемије, омогућава рано откривање  рака плућа свима који су у ризику, што је  предуслов за боље исходе лечења - рекла је Ћоровић.

Љ. Петровић

Пише:
Пошаљите коментар