Шкодрић: Набављена најквалитетнија вакцина за грип, стиже 1. октобра
БЕОГРАД: Директорка Републичког фонда за здравствено осигурање Сања Радојевић Шкодрић изјавила је да је о трошку државе набављена најквалитетнија вакцина против сезонског грипа која ће, како је најавила, да стигне првог октобра.
"Завршен је поступак јавне набавке за вакцине против сезонског група. Набављена је о трошку државе четворовалентна, најквалитетнија вакцина и то вакцина (француског произвођача) ''Sanofi Пастер'' у количинама од 373.360 доза", рекла је Шкодрић за Танјуг.
Навела је да ће та вакцина да стигне 1. октобра и да ће одмах након тога Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" да направи организацију и дистрибуцију тих вакцина.
Подсетила је да по програму о обавезној имунизацији постоје категорије које могу да добију вакцину о трошку државе и да су то труднице, старији од 65 година, деца старија од шест месеци уколико имају тешка хронична обољења, чланови породице особа које не смеју због своје болести да добију вакцине, а јако су угрожени уколико се разболе, као и сви смештени и запослени у геронтолошким центрима.
У Србији ће почетком следеће године бити уведен нови информациони систем који ће омогућити интеграцију приватног и државног здравства, како би се обезбедиле све информације о пацијенту, најавила је директорка Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО) Сања Радојевић Шкодрић.
Она је за Танјуг најавила и да ће у наредних месец дана бити доступна апликација путем које се може доћи до свих информација до којих грађани тренутно могу да дођу једино одлазећи на шалтер РФЗО.
Шкодрић је појаснила да ће захваљући новом информационом систему и приватни и државни лекари имати увид у историју болести пацијента, његов здравствени картон и све интервенције и видове лечења.
Када је реч о прописивању лекова, навела је да се сви лекови који су о трошку државе и даље издају на потпуно исти начин, то јест да само изабрани лекар прописује лек који се о трошку државе издаје у апотеци, али да ће се путем електронског рецепта који се сада уводи и код приватника онемогућити дуплирање прописивања терапије.
"Често се десавало да пацијенти одлазе код приватника и добију потпуно исти лек за исту индикацију само под неким другим називом, а тај лек није на листи лекова што значи да није о трошку државе. На пример, за смањење масти познати лек који се користи јесте Сортис који није на листи лекова, али јесте Атакор (Атацор) који има потпуно исто дејство", рекла је Шкодрић.
Навела је да су грађани, ако им приватник пропише Сортис у апотеци плаћали, уместо да добију Атакор који је о трошку државе, те истакла да ће то бити онемогућено увођењем информационог система и обезбеђивањем потпуно идентичних информација и приватном и државном здравству јер ће се видети да пацијент може да добије лек који је о трошку државе.
Шкодрић је рекла да се увођењем информационог система остварују велике уштеде не само по пацијента већ и за државу јер се избегава прављање тзв. вештачких залиха и несташице лекова.
"Ако пацијенти одлазе у апотеку и купују неки лек који није на листи лекова, њих самим тим нема у количинама као оних који су на листама лекова и онда праве кућне залихе, а у држави изазивају тзв. вештачку несташицу. То се више неће дешавати тако да су бенефити овога заиста велики и по пацијенте и по државу", истакла је Шкодрић.
Она је поменуила и апликацију за паметне телефоне и таблете коју уводи РФЗО путем које се, додала је, у свега неколико клика долази до свих информација до којих осигураник тренутно може да дође само одлазећи на шалтер РФЗО-а.
"Путем ове апликације осигураник ће моћи да дође до података овере своје здравствене књижице, о свим пријавама, потврдама као што су стоматолошке потврде, затим овера техничко-медицинских помагала, разне овере потврда за путне трошкове", навела је Шкодрић и додала да се путем ове апликације могу видети обрасци за одлазак у иностранство, па чак и скинути, као и подаци у вези са боловањем.