overcast clouds
10°C
23.10.2024.
Нови Сад
eur
117.0614
usd
108.3501
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Скано: Очекује се раст бројки и током зиме

28.07.2022. 18:05 18:09
Пише:
Фото: Танјуг/Страхиња Аћимовић

БЕОГРАД: Иако број случајева у Европи тренутно не расте ипак се очекује да ће на зиму бројке бити веће него сада, рекао је данас директор канцеларије Светске здравствене организације (СЗО) у Србији и изасланик за Западни Балкан др Фабио Скано.

У интервјуу за Танјуг Скано је истакао важност индивидуалне одговорности кад је реч о епидемијским мерама.



"Ја ћу сада скинути маску, јер сам се пре пар сати тестирао како бих дошао на овај разговор. Био сам негативан, а сви други у просторији носе маску и зато бих желео да истакнем значај индивидуалне одговорности и ношења маске у затвореном простору", поручио је Скано.



На питање да ли се очекивао овакав талас у Европи, Скано каже да је у европском региону од почетка јуна дошло до повећања броја заражених од короне и то новим варијантама БА.5 и БА.4, код којих је приметно брже ширење у поређењу са другим варијантама.



"Број случајева у европском региону више не расте, али се зараза шири ка истоку континента. Такође смо приметили удвостручен број хоспитализација, али у поређењу са утрострученим случајевима новозаражених и није значајно то повећање пацијената на интензивној нези, а то је захваљујући вакцинацији", истиче Скано.



Додао је да су све земље у западној Европи које су имале високу стопу вакцинације избегле велики број пацијената на интензивној нези то недвосмислено указује на значај вакцинације.



"То је једини начин да се избегне смртни исход и да се спрече нове варијанте вируса. На јужној хемисфери видимо повећан број заразе грипом, стога можемо закључити да ћемо током зиме имати раст бројки иако је сада стао тај раст", казао је Скано.



Додао је да је потребно припремити се за јесен и за зиму и то пре свега путем вакцинације како би се заштитили и грађани, али и здравствени системи.



Говорећи о епидемијској ситуацији у Србији, Скано каже да је тренутних 6.000 новозаражених бројка која је три пута већа него последње седмице јуна, али уверава да је ситуација у нашој земљи слична европском просеку.



"У овом тренутку јесте повећани број новозаражених у Србији и не знамо са сигурношћу колико ће то да траје. Оно што је другачије у Србији то је што је број хоспитализованих већи од европског просека, а то је управо због изостанка довољног броја вакцинисаних. Вакцинација штити од тога да ће заражени завршити у болници, једина добра ствар је што се није повећао број пријема на интензивну негу ни у Србији, а то је резултат тога што су у највећој мери у Србији вакцинисани старији грађани. Ово је одличан показатељ и позив људима да се вакцинишу и тиме заштите и себе и цело друштво", поручио је директор СЗО у Србији.



Када је реч о варијанти која је доминантна и у Европи и у Србији се види да су БА.4 и БА.5 преузеле примат од омикрона.



"То видимо по лакоћи којом се преносе, и последњих месец и по дана смо разговарали са здравственим институцијама које су то потврдиле. Када је у питању клиничка слика за сада је лакша, као и код омикрона, међутим, не говори се довољно о продуженом ковиду који може да наступи као последица прележане короне. Вакцине спречавају стварање продуженог ковида и много је боље да се заштитимо када већ постоји начин", рекао је Скано.



На питање колики ризик представља нова "Кентаур" варијанта, Скано указује на то да је она само једна од варијанти о којима треба бринути, те да је до сада регистрован у 12 земаља у свету од којих је седам у Европи.



"И даље га проучавамо, не знамо колико ће се ширити, то пратимо. Оно што знамо јесте да изгледа да није озбиљнија варијанта од тренутне две доминантне. Такође, сада знамо много више о томе шта треба урадити, како и када реаговати, а и запослени у здравству су много више обученији сада, него на почетку пандемије", објаснио је.



Када је реч о кентаур варијанти, то је само једна о којој треба бринути. Ово је вирус који врло лако мутира, што се више шири, логично, има и више мутација. Стога је јако битно смањити стопу ширења, навео је Скано и поручио да СЗО глобално очекује да ће бити повећан број случаја током зиме и да је сада тренутак да се почне са припремама за јесен и зиму.



"Морамо пре свега да променимо перцепцију људи, а видимо како се она сама мења када цифре крену да расту. Ми видимо местимично повећање вакцинисаних, што се током лета и очекивало, али морамо да апелујемо и на индивидуалну одговрност која подразумева, пре свега, ношење маски", казао је.



На питање да ли се очекује повратак епидемијских мера, Скано одговара да је то индивидуални приступ сваке земље у зависности од епидемијске ситуације која се у њој одвија.



"Ковид није нестао, он је ту и увек може да се врати. Не треба неко да нам каже да носимо маску да бисмо знали да треба да се заштитимо у тренутку када расте број новозаражених. Потребно је комуницирати, пружити чињенице и проверене информације. Биће потребно предузети неке мере када се велики део живота премести у затворене просторе, пре свега повратак деце у школе", истакао је др Скано.



Он наглашава да СЗО као приоритет у Србији ставља вакцинацију, те да у вези са тиме канцеларија те организације у Србији заједно са УСАИД-ом и Владом Србије покреће кампању која ће, како објашњава, користити науку да се анализирају потребе заједница како би се људи позвали на вакцинацију.



"Такође, у склопу кампање сарађујемо и са Министарством здравља као и са општинама које имају најмању стопу вакцинације у Србији, њих 45, како би видели које су бриге, страхови и недоумице тих људи, када је реч о вакцини", појаснио је.



Додао је да СЗО у Србији ради и са људима на терену, медицинским радницима и цивилним друштвом, а све у циљу да би се, како каже, људима пружиле праве информације у вези са вакцинацијом.



"Сарађујемо са 45 општина и доста тога радимо путем кампања, једна од њих ће бити ускоро покренута, а радимо и на информацијама јер знамо колико је битно да информације буду проверене и поткрепљене чињеницама. Све то радимо како бисмо се припремили за зиму, јер сада је право време да уложимо већи напор и прилагодимо одговор за оно што нас чека на најбољи начин. Сада знамо шта функционише и то треба да искористимо", закључује Скано.

Аутор:
Пошаљите коментар