overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА Најбоље оцене добиле приватне апотеке

23.08.2019. 10:30 10:32
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Грађани су показали висок степен општег задовољства услугом који добијају у апотеци, а најзадовољнији су корисници услуга апотека у приватном власништву, а најмање задовољни корисници услуга апотека у саставу домова здравља, показало је истраживање задовољства корисника у апотекама.

Истраживање је спроведено у току једног радног дана, 28. новембра прошле године, у апотекама у државном власништву, апотекама које се налазе у саставу домова здравља и у апотекама у приватном власништву. Одабир апотека урађен је методом случајног узорка, а анкета је обухватила једнодневну популацију свих корисника у одабраним апотекама за издавање готових лекова.

Резултате истраживања објавили су Фармацеутски факултет Универзитета у Београду, Институт за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут” и Центар за развој фармацеутске и биохемијске праксе. Резултате истраживања доставило је 110 апотека, од којих је 20 у државном власништву, 11 у саставу домова здравља и 79 у приватном власништву.

- Корисници су исказали висок степен општег, свеукупног задовољства услугом пруженом у апотеци. Као и у prеthodnim  годинама најзадовољнији су корисници услуга апотека у приватном власништву, а најмање задовољни корисници услуга апотека у саставу домова здравља. Иако су процедуре за набавку лекова кроз које пролазе апотеке у државном власништву, као и апотеке у саставу домова здравља, устаљене већ пар година, ипак је и даље присутно мање задовољство корисника када се ради о снабдевености лековима, јер такви процеси им не дозвољавају флексибилност па самим тим и конкурентност у односу на апотеке у приватном власништву. Већина услуга које се пружају у апотекама су стандардизоване, о чему говоре и јако слични ставови испитаника - наводи се у резултатима истраживања.


Љубазност и комуникција

- Анализиран је и међусобни однос пацијената, односно корисника и запослених у апотекама. Пацијенти/корисници задовољни су елементима фармацеутске здравствене услуге који се односе на љубазност приликом комуникације са њима, довољно посвећеног времена за разговор и технику пажљивог слушања приликом комуникације са пацијентима/корисницима и слагање је било у више од 92 одсто на све три изјаве - показали су резултати истраживања.


Средња оцена задовољства корисника по питању снабдевености апотеке износи 4,36. Као и prеthodnih година, најзадовољнији су били корисници апотека у приватном власништву где је просечна оцена 4,43, потом у апотекама у државном власништву које су оцењене са 4,30, а најнезадовољнији корисници апотека у саставу домова здравља чија оцена је 4,04.

- Слично као и прошлих година, испитаници су одговорили да су током протеклих 12 месеци, шест или више пута посетили апотеку. Већина корисника када посети апотеку у циљу преузимања лекова прописаних на рецепт не чека у реду дуже од пет минута, њих 77,1 одсто. Највише корисника се изјаснило да чека преко 20 минута у реду у апотекама у саставу домова здравља 0,5 одсто - наводи се у објављеним резултатима истраживања.

Средња оцена задовољства корисника по питању снабдевености апотеке износи 4,36. Као и prеthodnih година, најзадовољнији су били корисници апотека у приватном власништву, просечна оцена 4,43, у апотекама у државном власништву 4,30, а најнезадовољнији корисници апотека у саставу домова здравља 4,04.

Као и prеthodnih година највећи проценат веома задовољних корисника је у апотекама у приватном власништву 60,55 одсто, али и проценат веома незадовољних корисника је највиши у апотекама у приватном власништву 1,76 одсто.      

Љ. Петровић



 

У анкети 110 апотека

Апотеке у државном власништву које су учествовале у анкети су из Суботице, Зрењанина, Вршца, Врбаса, Сремске Митровице, Београда, Лознице, Ваљева, Велике Плане, Крагујевца, Јагодине, Параћина, Зајечара, Чачка, Краљева, Ниша, Прокупља, Пирота, Врања и Косовске Митровице. Апотеке у саставу домова здравља су из Бачког Петровца, Бечеја, Жабља, Темерина, Инђије, Руме, Рековца, Тутина, Дољевца, Житишта и Старе Пазове. Апотеке у приватном власништву које су учествовале у истраживању су из више градова. Из Суботице пет апотека, из Зрењанина две, Панчева три, Сомбора такође три, из Новог Сада осам апотека, из Шапца четири апотеке, Ваљева једна, Смедерева две апотеке, из Пожаревца једна, из Крагујевца две апотеке, из Јагодине шест апотека, из Бора две апотеке, као и из Ужица, једна из Чачка, из Краљева три апотеке,из Крушевца две апотеке, из Ниша исто две апотеке, из Лесковца једна, из Врања три апотеке, из Прокупља једна и из Београда 25 апотека.

Пише:
Пошаљите коментар