Расте број давалаца крвне плазме
24.08.2020.
14:52
14:54
Коментари (0)
БЕОГРАД: Лечење крвном плазмом је само један део различитих терапијских приступа који се примењују код најтеже оболелих од ковида-19, а до сада је више од 200 пацијената примило такву врсту терапије, прикупљено је више од 1.000 јединица крвне плазме и тај број се свакодневно повећава, кажу за Танјуг у Институту за трансфузију крви Србије.
Специјалиста трансфузиологије на Институту Милица Јовичић навела је да се повећава број тестираних који касније улазе у програм лечења крвном плазмом и додала да у овом тренутку има довољно залиха да се задовоље потребе, али, додаје, неопходно је да се тај програм лечења настави.
Како је рекла, до сада је пријављено више од 2.000 потенцијалних даваоца плазме, али и мањи број оних који су је донирали, управо због бројних услова који су неопходни да би неко постао давалац плазме.
Јовичић је навела да је основни услов да неко буде давалац плазме да има позитиван ПЦР тест или позитиван налаз антитела, те да даваоци плазме морају бити потпуно здраве особе, без хроничних, малигних обољења и других тежих обољења, а ако су имали тежи облик ковида са пнеумонијум, потребно је да прође бар три месеца од како су излечени.
Давање плазме је пре свега добровољно, истиче Јовичић и додаје да се након што се закаже тестирање, прво пролази лекарски преглед, попуњавају упитници, узимају анализе, проверава крвна слика...
"Када се обједине резултати, заказује се сам чин давања плазме, које изгледа нешто другачије од давања крви. Траје између 40 минута и сат времена и давалац је прикључен на сепаратор крвних ћелија, крв пролази кроз тај апарат и одваја се плазма. Прикупља се само плазма, сви остали крвни елементи враћају се даваоцу", наводи Јовичић.
Она каже и да је донирање плазме специфично по томе што се за разлику од донирања крви, може вршити до 24 пута годишње, односно може се донирати на две недеље