Ракетно такмичење за средњошколце и основце на Аеродрому "Велики Радинци"
Након паузе од две године због пандемијске ситуације, сутра од 9 часова на Аеродрому „Велики Радинци“ биће одржано републичко ЦанСат/ Ракетно такмичење за ученике основних и средњих школа.
Ово такмичење организују Комитет за развој свемирског програма Србије и Аероклуб „Сремска Митровица”. На такмичењу ће учествовати седам изабраних најбољих тимова из Србије, који су прошли комплетну обуку у склапању сателита, слању у орбиту и контроли слања и пријема података.
- Ово такмичење има за циљ завршну проверу знања стеченог током израде ЦанСат-ова и ракета и прва је фаза Светског ЦанСат/ Ракетног шампионата (World ЦанСат/ Rocketry Championship). – каже Душан Радосављевић, директор комитета. - Долазак на Аеродром и такмичење са својим вршњацима у потпуно другом амбијенту и атмосфери, представља неопходан додатак овом процесу како би ученици били спремнији за наставак такмичења у другој фази, на Континенталном нивоу, у Италији. Рад у учионици с вршњацима из клупе и у опуштеној атмосфери не може да се пореди са радом под тензијом, на терену, у ситуацијама које изискују брзо прилагођавање и доношење одлука и проналажење решења. У оваквим ситуацијама ученици сазревају, истичу се њихове особине, до изражаја долази тимски рад, те тимови неминивно постају искуснији и спремнији.
У новембру 1998. године на симпозијуму University Space Systems (USSS) на Хавајима, професор Роберт Твигс с Универзитета Стенфорд предложио је ЦанСат пројекат, где би комплетан сателит имао величину лименке од 350мл. Овај изазов лансирао је низ међународних радионица и такмичења. Кроз радионице и такмичења током целе прошле декаде, ђаци и студенти су дизајнирали и израђивали Цан сателите; лансирали их путем ракета, балона и/или авиона на даљинско управљање; прикупљали податке
Сваки тим има пет ученика и свако од њих има посебан задатак у тиму. Током такмичења тимови ће морати да испуне две мисије. Прва мисија представља лансирање ракете на воду без ЦанСат-а, док је друга мисија лансирање ракете на чврсто гориво, али са ЦанСат-ом.
ЦанСат-у након што се одвоји од ракете, мора да се отвори падобран и током спуштања на земљу мора да шаље телеметријске податке ка земаљској станици којом управља тим. Ови подаци се касније очитавају, а управо тако функционише сваки сателит који кружи око наше орбите. Најбољи тимови ће представљати Србију на Континенталном такмичењу у Италији.
Српска верзија ЦанСат програма, практична настава из свемирског инжењеринга, изводи се уз помоћ модуларних сателита и пластичних флаша. Базиран на ЦанСат ракетном концепту, овај пројекат омугућава иновативним ученицима да стекну практична искуства за период мањи од годину дана.
- ЦанСат ракетни програм је мали сателит за образовне сврхе, обично има ГПС, малу камеру с телефоном, сезнори, модули и наравно трансмитер – каже Душан. - У принципу, све што садржи у јдном сателиту стане у шаку. Овај сателит кошта око седам стотина долара, али има и мањих, за ђаке. Осмислили су га стручњаци из Сједињених Америчких Држава и намењен је образовању. Цене електронике су пале и цене сличних образовних сетова, попут Raspberry Пие компјутера и Ардуино модуларног програма везаног за електронику, програмирање и образовање у такозваним STEAM гранама науке (Сциенце, Technology, Енгинееринг, Артс анд Math).
И. Радоичић