overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Први случај мајмунских богиња у Србији, пацијент хоспитализован

17.06.2022. 18:46 19:49
Пише:
Фото: Tanjug (Shutterstock.com/ Ekahardiwito, ilustracija)

БЕОГРАД: У Србији је данас регистрован први импортован случај мајмунских богиња, а Институт за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" раније је упутио здравственим установама стручно-методолошко упутство о вирусу мајмунских богиња.

Случај је дијагностички препознат и терапијски збринут, а лабораторијска дијагностика спроведена на Институту за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак" .



Иначе, у упутству ''Батута'' описани су сумњив, вероватан, потврђен и одбачен случај мајмунских богиња, као и поступање са особом код које је болест потврђена, али и са особама које су биле у контакту са оболелим.



Истиче се да контакти заражених особа треба да прате своју температуру два пута дневно, као и да асимптоматски контакти могу да наставе рутинске свакодневне активности као што су одлазак на посао и у школу, али не смеју да напуштају место боравка током периода надзора.



За децу предшколског узраста препоручује се привремено издвајање из колектива - вртић или друго.



Као сумњиви случај дефинише се свака особа која се јави са необјашњивом акутном оспом и која има један или више од наведених симптома или знакова који су се јавили најраније 15. марта ове године.



Симптоми су главобоља, нагли пораст телесне температуре веће од 38 степени, лимфаденопатија (увећани лимфни чворови), мијалгија (болови у мишићима и телу), бол у леђима, астенија (хронична исцрпљеност организма и поспаност које се не поправљају ни након одмарања).



Како се наводи, вероватан случај је особа која испуњава дефиницију случаја сумње и једно или више од следећег: епидемиолошка повезаност (изложеност лицем у лице, укључујући здравствене раднике који нису користили личну заштитну опрему), директан физички контакт са кожом или кожним лезијама, укључујући сексуални контакт.



Затим, контакт са контаминираним материјалима као што су одећа, постељина или прибор вероватног или потврђеног случаја мајмунских богиња унутар 21 дан пре појаве симптома, историја путовања у земљу ендемску за мајмунске богиње унутар 21 дан пре појаве симптома, затим више сексуалних партнера или сексуални однос са непознатом особом унутар 21 дан пре појаве симптома.



Такође, позитиван резултат серолошког теста на Orthopoxvirus, у одсуству вакцинације против великих богиња или друге познате изложености Orthopoxvirus-ima, хоспитализован/а због болести.


Марис: Заражени пацијент у изолацији



Први пацијент заражен мајмунским богињама у Србији налази се изолацији, хоспитализован је, добија адекватну симптоматску терапију и опоравља се, изјавила је Славица Марис, епидемиолог Градског завода за јавно здравље.



Она је за Танјуг рекла да се пацијент налази у једној болници, да је збринут и доброг је општег стања, као и да се очекује да ускоро буде отпуштен из болнице.



Како је објаснила, просечна инкубација траје од шест до 13 дана, креће се у опсегу од пет до 21 дан, а за обољење су карактеристичне увећане лимфне жлезде.



Терапија је симптоматска, а смртност је мала и креће се у просеку од три до шест одсто.



Марис је истакла да се вирус мајмунских богиња не преноси тако лако са човека на човека. У ендемским подручјима, централне и западне Африке, вирус се најчешће прености контактом са животиња које су оболеле.



Са човека на човека може се пренети директним путем, али је потребна пролонгирана изложеност да би се пренела инфекција, додала је она.


Како се наводи, потврђен случај је онај који испуњава дефиницију случаја сумње или вероватног случаја и лабораторијски је потврђен вирус мајмунских богиња тестом ланчане реакције полимеразе (Реал тиме ПЦР) и/или секвенцирањем.



Одбачени је онај или вероватан случај са негативним резултатом на тесту ланчане реакције полимеразе у реалном времену (Реал тиме ПЦР) и/или секвенцирањем.



Сваки пацијент са сумњом на мајмунске богиње потребно је да буде испитан и изолован уколико се потврди дијагноза све док лезије на кожи не пређу у фазу крусте, испод којих, када отпадну, остаје свеж слој коже.



Услед специфичне клинице слике тог обољења, особе са сумњом на мајмунске богиње могу да се јаве на преглед у различитим здравственим установама, а не само установама примарног нивоа здравствене заштите, изабраног лекара (дерматовенерологија, клинике и одељења за инфективне болести, акушерство и гинекологију, урологију, одељења хитне помоћи и друго).



У упутству се наводи да је, ако се сумња на мајмунске богиње, потребно обавити клинички преглед пацијента уз примену прописаних мера заштите, затим прикупити информације од пацијента о могућим изворима инфекције и присуству сличне болести у заједници, као и блиским контактима.



Такође, потребно је информисати територијално надлежни институт/завод за јавно здравље и у консултацији са епидемиологом организовати транспорт и изолацију лица до најближег инфективног одељења или болнице, као и безбедно узимати и слати узорке за лабораторијски преглед на мајмунске богиње према упутству Института за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак“.



Сваки пацијент са сумњом на мајмунске богиње потребно је да буде изолован током инфективног периода, односно током продромалног и осипног стадијума болести.



Здравствени радници који негују и лече случај сумње, вероватни или потврђени случај мајмунских богиња примењују стандардне мере заштите и мере заштите од инфекција које се преносе контактом.



Препоручује се брза изолација случајева сумње или потврђених случајева у просторији са адекватном вентилацијом, наменским купатилом и кад год је то могуће посебним особљем.



Препоруцена лична заштитна опрема укључује рукавице, огртач или мантил, медицинску маску и заштиту за очи, а пацијенти, такође, треба да носе медицинску маску када долазе у близак контакт са здравственим радницима или другим пацијентима, кад год је то могуће.



Завој или компреса се могу користити за покривање лезија на кожи како би се потенцијални контакт са лезијама свео на минимум.



Скидање и одлагање ЛЗО потребно је обавити пре напуштања изолационог простора/собе у коју је пацијент примљен, а мера изолације се примењује до престанка симптома.

Пише:
Пошаљите коментар
СЗО: 1.600 случајева мајмунских богиња у 39 земаља

СЗО: 1.600 случајева мајмунских богиња у 39 земаља

14.06.2022. 23:44 23:48