ПРОВЕРИТЕ ПАСОШЕ, за нови документ НЕМА ТЕРМИНА Први слободни ТЕК СРЕДИНОМ ЈУЛА
Припреме за летњи одмор већ су почеле, а прави бум очекује се почетком јула. Иако је доста људи у Србији већ испланирало летовање, једна ствар може да им упропасти дуго очекивани одлазак на плажу - пасош који је престао да важи.
Проверили смо када има слободних термина за вађење пасоша, и закључак је - нешто више тек од средине јула.
Који су путеви заказивања
Термини за вађење новог пасоша могу се заказати електронски преко еУправе, где је потребно да креирате свој налог, али су махом сви већ заказани! Ипак, уколико вам је термин за вађење пасоша потребан хитно, а на еУправи нема термина, по пасош можете и у оне полицијске управе које нису на овом порталу.
Кад је у питању Београд, пасош не морате да извадите у општини у којој живите, већ у било којој на територији града. То значи да они који имају адресу пребивалишта, рецимо, на Врачару могу да изваде личну карту у полицијској станици у Сопоту. Новосађани, свој пасош могу да изваде у шалтер сали у Краља Петра, на Булевару ослобођења и, од јула 2021. године, у шалтер сали у Сремској 1.
Колико кошта вађење пасоша
Ако пасош важи свега наредних 6 месеци плаћа се само такса од 3.600 динара, а ако је до истека остало више од 6 месеци онда је такса за издавање пасоша 4.200 динара.
Међутим, уколико сте пасош изгубили морате на све то платити таксу од 900 динара. Иста ситуација је и ако желите да добијете пасош по хитном поступку, када на све prеthodnе таксе плаћате таксу од 5.000 динара за издавање по хитном поступку. Значи, коштаће вас 8.600 (уколико до истека пасоша остало шест месеци) или 9.200 динара (уколико пасош истиче за више од шест месеци).
Уколико сте пасош изгубили, на ове износе (и за стандардну процедуру и за израду по хитном поступку) додајте још 900 динара.
Цена израде пасоша за децу исте су као и за пунолетне особе.
Обратите пажњу на дечије пасоше
Од докумената за вађење пасоша деци, потребно је родитељи, односно старатељи, приложе своју личну карту и све остало исто као и за одрасле.
Отисци прстију и потпис се не узимају приликом подношења захтева од детета, до навршене дванаесте године живота.
Шта ако су родитељи разведени? Захтев за издавање пасоша подноси родитељ коме је дете поверено на самостално старање. Том приликом је потребно приложити правноснажну пресуду о разводу брака.
Ако је пресудом о разводу брака договорено заједничко старатељство, а у случају да један од родитеља није присутан, захтев подноси један родитељ, уз писану и оверену сагласност другог родитеља.
Пасош се може издати без сагласности другог родитеља само у случајевима које је могуће правно доказати, као што су смрт једног родитеља, непознато пребивалиште једног Који је рок важења пасоша родитеља и слично. То је могуће и у ситуацијама када је одлуком суда додељено пуно старатељство једном родитељу или је посебном одлуком суда дозвољено једном родитељу издавање пасоша.
Пасоши за одрасле важе 10 година, а дечији пасоши, односно пасоши малолетних особа, имају краћи рок важења него што је то случај код одраслих.
Деци узраста 14 и више година издаје се пасош који важи колико и за одрасле, односно 10 година.
Деци узраста од 4 до 14 година МУП Србије издаје пасош који важи 5 година, а малишанима млађим од четири године пасош важи 3 године.
За одлазак у земље ЕУ мора да важи минимум 90 дана
Потребна документација за издавање пасоша
Како бисте извадили биометријски пасош за пунолетно лице потребно је лично поднети захтев у полицијској управи или станици према месту пребивалишта односно боравишта подносиоца захтева.
При самом подношењу захтева потребна су вам одређена документа: важећа лична карта из које се може поуздано утврдити идентитет подносиоца захтева, пасош чији је рок важења истекао или који не може служити својој намени, доказ о уплаћеној накнади за издавање пасоша.
Поред горе наведених обавезних ставки може се приложити: Фотографија величине 50X50mm ("анфасе", на једнобојној сивој позадини) али то није обавезно, доказ који потврђује разлог хитности поступка у писаној форми. За хитне случајеве, доказ који потврђује хитност.
Грађани могу и сами да прибаве, односно да ставе на увид наведена документа уколико им не одговара прибављање података по службеној дужности.
Где пасош мора да важи 3, а где 6 месеци од датума повратка
За већину земаља, пасош мора да буде важећи још 3 месеца од датума повратка са путовања, али неке земље, које су иначе популарне туристичке дестинације и грађанима Србије, траже да тај рок буде чак 6 месеци. Три месеца важи и ако путујете у Грчку, Хрватску, Бугарску...
Међутим, уколико путујте у Турску или Египат, пасош мора бити важећи најмање 6 месеци након планираног датума повратка из земаља. Ово важи и за већину далеких дестинација, интерконтиненталних, које су у понуди наших туристичких агенција. За Тунис је минимум нешто мањи и износи 150 дана.
У Црну Гору, Северну Македонију и Републику Српску може ући само са важећом личном картом, дакле за ове земље вам не треба пасош.
Преузимање пасоша
Након подношења захтева остаје вам само да сачекате како бисте подигли свој нови пасош. Рок који је прописан законом је до 30 дана, међутим у реалности то буде много краћи период. Када ваш пасош буде спреман и одете по њега, потребно је понети личну карту као и стари пасош како би био поништен. Преузимање пасоша не можете да закажете. Потребно је да дођете лично и да чекате.
Блиц , Дневник