Производња струје од сунца почиње по кућама
Како би се повећала енергетска ефикасност и поспешило коришћење обновљивих извора енергије, држава је обезбедила субвенције за замену столарије, те уградњу соларних панела.
Јавни позив за замену столарије већ су расписале многе општине и градови, а сада су, као што је и било најављено крајем августа, потписани и уговори о суфинансирању програма за уградњу соларних панела. Циљ програма енергетске санације кућа и уградња соларних панела је унапређење енергетске ефикасности и повећано коришћење обновљивих извора енергије у домаћинствима.
Како је приликом потписивања уговора рекла министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић, држава је суфинансирањем пројеката за замену столарије и уградњу соларних панела покренула највећи процес који ће трајати у нашој земљи наредних неколико година - процес здравије, одрживије и зелене Србије. Она је указала да то не значи само зелену Србију и зелену транзицију у области енергетике, него и потпуну промену свега онога што ће се радити, начина на који ће се производити и функционисати у наредним деценијама. По њеним речима, пројекат замене столарије и пројекат уградње соларних панела резултат је заједничког рада Министарства и локалних самоуправа и наставиће се и идуће године, односно биће још више оваквих јавних позива, како би свако домаћинство у нашој земљи имало могућност да замени столарију или постави соларни панел.
Да подсетимо, за уградњу соларних панела, као и за замену столарије држава обезбеђује 50 одсто средстава, а другу половину плаћају грађани. Како би грађани могли само једним кораком да дођу до соларних панела, Министарство рударства и енергетике донело је подзаконски акт, а након што панели буду постављени, грађани се обраћају снабдевачу, у највећем проценту је то ЕПС “Снабдевање”, потписују уговор о производњи електричне енергије и након пет дана биће повезани на мрежу. Да су у овој компанији спремни за спровођење овог пројекта, да је процедура поједностављена и сви услови су јавно доступни потврдио је и директор Дирекције за инвестиције „Електродистрибуције Србије” Предраг Матић, који је истакао и да се нада да ће се што више потрошача одлучити за стицање статуса купца - произвођача.
Уградња соларних панела уз субвенције државе сигурно је да ће привући многе који су о овом кораку већ размишљали јер ће им за тај посао сада требати упола мање новца. Просечно домаћинство троши око 500 киловат-часова електричне енергије месечно, а стручњаци указују да је за прозводњу толико енергије потребно око пет киловата инсталисане снаге. То значи да би систем требало да подразумева постављање 12 соларних панела, те претварача/инвертора и пратеће опреме. Улагање у уградњу износило би, у просеку, око 5.000 евра, а уз субвенције за кућне мрежне системе, потрошач би требало да уложи око 2.500 евра, пошто половину трошкова сноси држава.
Постављањем соларних панела остварују се и знатне уштеде у кућном buyеtu. Наиме, након постављања система, потрошач, практично, неће имати трошак за електричну енергију јер ће трошити струју коју сам произведе. То, такође, значи и да би се за око четири године исплатило улагање за сопствену потрошњу, а остваривали би се и бенефити од продаје вишкова.
Уговори о суфинансирању програма за уградњу соларних панела потписали су представници Министарства рударства и енергетике и 37 локалних самоуправа, а вредност пројекта износи око 390 милиона динара.
Међу градовима и општинама који су добили средства на јавном позиву су Нови Сад, Апатин, Сечањ, Пећинци, Земун, Алексинац, Краљево, Бојник, Босилеград, Пријепоље, Свилајнац, Ужице, Ивањица, Владимирци, Врање, Рача, Врњачка Бања, Јагодина, Крагујевац, Нови Пазар, Смедерево, Бор...
Д. Млађеновић