Proizvodnja struje od sunca počinje po kućama
Kako bi se povećala energetska efikasnost i pospešilo korišćenje obnovljivih izvora energije, država je obezbedila subvencije za zamenu stolarije, te ugradnju solarnih panela.
Javni poziv za zamenu stolarije već su raspisale mnoge opštine i gradovi, a sada su, kao što je i bilo najavljeno krajem avgusta, potpisani i ugovori o sufinansiranju programa za ugradnju solarnih panela. Cilj programa energetske sanacije kuća i ugradnja solarnih panela je unapređenje energetske efikasnosti i povećano korišćenje obnovljivih izvora energije u domaćinstvima.
Kako je prilikom potpisivanja ugovora rekla ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović, država je sufinansiranjem projekata za zamenu stolarije i ugradnju solarnih panela pokrenula najveći proces koji će trajati u našoj zemlji narednih nekoliko godina - proces zdravije, održivije i zelene Srbije. Ona je ukazala da to ne znači samo zelenu Srbiju i zelenu tranziciju u oblasti energetike, nego i potpunu promenu svega onoga što će se raditi, načina na koji će se proizvoditi i funkcionisati u narednim decenijama. Po njenim rečima, projekat zamene stolarije i projekat ugradnje solarnih panela rezultat je zajedničkog rada Ministarstva i lokalnih samouprava i nastaviće se i iduće godine, odnosno biće još više ovakvih javnih poziva, kako bi svako domaćinstvo u našoj zemlji imalo mogućnost da zameni stolariju ili postavi solarni panel.
Da podsetimo, za ugradnju solarnih panela, kao i za zamenu stolarije država obezbeđuje 50 odsto sredstava, a drugu polovinu plaćaju građani. Kako bi građani mogli samo jednim korakom da dođu do solarnih panela, Ministarstvo rudarstva i energetike donelo je podzakonski akt, a nakon što paneli budu postavljeni, građani se obraćaju snabdevaču, u najvećem procentu je to EPS “Snabdevanje”, potpisuju ugovor o proizvodnji električne energije i nakon pet dana biće povezani na mrežu. Da su u ovoj kompaniji spremni za sprovođenje ovog projekta, da je procedura pojednostavljena i svi uslovi su javno dostupni potvrdio je i direktor Direkcije za investicije „Elektrodistribucije Srbije” Predrag Matić, koji je istakao i da se nada da će se što više potrošača odlučiti za sticanje statusa kupca - proizvođača.
Ugradnja solarnih panela uz subvencije države sigurno je da će privući mnoge koji su o ovom koraku već razmišljali jer će im za taj posao sada trebati upola manje novca. Prosečno domaćinstvo troši oko 500 kilovat-časova električne energije mesečno, a stručnjaci ukazuju da je za prozvodnju toliko energije potrebno oko pet kilovata instalisane snage. To znači da bi sistem trebalo da podrazumeva postavljanje 12 solarnih panela, te pretvarača/invertora i prateće opreme. Ulaganje u ugradnju iznosilo bi, u proseku, oko 5.000 evra, a uz subvencije za kućne mrežne sisteme, potrošač bi trebalo da uloži oko 2.500 evra, pošto polovinu troškova snosi država.
Postavljanjem solarnih panela ostvaruju se i znatne uštede u kućnom buyetu. Naime, nakon postavljanja sistema, potrošač, praktično, neće imati trošak za električnu energiju jer će trošiti struju koju sam proizvede. To, takođe, znači i da bi se za oko četiri godine isplatilo ulaganje za sopstvenu potrošnju, a ostvarivali bi se i benefiti od prodaje viškova.
Ugovori o sufinansiranju programa za ugradnju solarnih panela potpisali su predstavnici Ministarstva rudarstva i energetike i 37 lokalnih samouprava, a vrednost projekta iznosi oko 390 miliona dinara.
Među gradovima i opštinama koji su dobili sredstva na javnom pozivu su Novi Sad, Apatin, Sečanj, Pećinci, Zemun, Aleksinac, Kraljevo, Bojnik, Bosilegrad, Prijepolje, Svilajnac, Užice, Ivanjica, Vladimirci, Vranje, Rača, Vrnjačka Banja, Jagodina, Kragujevac, Novi Pazar, Smederevo, Bor...
D. Mlađenović