БОЛЕСТ КОЈА СЕ ПОДМУКЛО УВЛАЧИ У ЖИВОТ Процењује се да у Србији има око 50.000 оболелих од деменције
- Деменција је стање општег интелектуалног пропадања и пропадања личности, довољног степена да то доводи до нарушавања професионалних и социјалних активности код индивидуе - каже начелница Одељења за неуродегенеративне болести и оснивач Центра за деменцију при Клиници за неурологију Универзитетског клиничког центра Војводине професорка др Марија Семниц.
Овај Центар за деменцију је једини у Војводини, а др Семниц каже како свакога дана имају, у просеку, по петоро пацијената, од којих је један новооткривени.
- Болест се полако и подмукло увлачи у живот, са постепеним прогресијама. Деменција је синдром и има више врста деменција. Највише има Alchajmеrovе болести, њих је 60 одсто укупног броја свих деменција, а потом следе деменција Левијевих тела, васкуларне деменције, мешовите деменције. Имамо и реверзибилне деменције, које могу да настану због недостатка витамина Б12 или фолне киселине. Свака од тих деменција је болест за себе и има засебну клиничку слику, ток и исход – прича др Марија Семниц.
Трпи цела породица
- С обзиром на то да деменција није део нормалног старења, кад приметимо оштећење сазнајних функција код себе или свог ближњег, упутно је обратити се лекару у циљу постављања ране дијагнозе деменције и раног започињања терапијског приступа. Деменција није само болест појединца већ читаве породице која јесте стожер његове подршке, али и болест целе друштвене заједнице - каже др Марија Семниц.
Болест карактерише поремећај памћења, нарочито свежих информација и догађаја, потом се јавља проблем оријентације, губљење у времену и простору, говорно-језички проблеми, проблеми руковања апаратима, планирања, схватања, непрепознавања људи, психијатријски симптоми. У почетку, јавља се депресивни синдром, а касније немир и агресија, физичка и вербална, халуцинације. Према подацима из 2019. године, процењује се да у свету, око 55 милиона људи има деменцију и да сваке три секунде једна особа оболи од деменције. На основу броја становника, може да се процени да у Србији има више од 50.000 оболелих од деменције. Учесталост деменције се са старошћу даље повећава, па се тако код старијих од 85 година живота ова болест јавља отприлике код сваке треће особе. Битно је напоменути да две трећине оболелих од Alchajmеrovе болести чине особе женског пола.
Када је реч о лечењу, данашња медицина препоручује примену медикамената који доводе до стабилизације симптома болести, али и едукацију неговатеља.
Љ. Петровић