ПРЕКО ДАНА СЕ РАДИЛО, А УВЕЧЕ ПЕВАЛО И СПАВАЛО ПОД ОТВОРЕНИМ НЕБОМ Они су радници ударници који су пре пола вела градили пругу Београд - Бар, неки су дали чак и своје животе(ФОТО, ВИДЕО)
КОСЈЕРИЋ: Послератну Југославију у другој половини прошлог века градили су омладинци и то кроз радне акције.
Својим рукама градили су путеве, зграде, али и пругу Београд–Бар дугу преко 400 километара која је повезала Србију са Јадраном. Некадашњи учесници ових радник акција, радници ударници, кренули су јутрос бригадирским јубиларним возом из главне железничке станице Београд у Прокопу ка Пријепољу, како би обележили јубиларну 50. годишњицу од почетка градње ове пруге.
„Пре тачно 50 година почела је са иписивањем једна историја. Нико од младих није бежао од радне акције, сваки дан пријављивало их се дупло више него што је једна бригада могла да прими. Преко дана се вредно радило, није било ленчарења и извлачења, а увече се проводило квалитено време уз друштво и културне садржаје. Било је то јако лепо време, иако није посао био лак, сви акцијаши су били срећни и здрави”, каже за РИНУ један од тадшањих радника ударника Светозар Гатарић.
Пруга Београд-Бар грађена је од 1971. до 1975. године, а у изградњи је учествовала и омладина из 13 држава, организујући Савезну омладинску радну акцију „Београд-Бар”. Током петогодишњег трајања акције, радило је 12.500 бригадира сврстаних у 234 бригаде.
„Терен је био неприступачан, али није било времена за жалбе. Све се радило по плану, није било пробијања рокова. Терен кроз који прлази пруга је био прелеп, и то је била једна од дражи, али свакако и тежина јер су морали да се копају тунели, граде мостови. Акцијаши су живели у шаторским насељима, били су сви за једног и један за све. Прелепо време и прича из које би и данашња омладина имала много тога да научи“, каже такође радник ударник Велизар Поповић.
Воз који је данас кренуо у знак јубиларне 50. годишњице од почетка изградње пруге од Београда ка Пријепољу, зауставио се на станици у Косјерићу где је акцијашима приређен свечани дочек из трубаче.
„Драго ми је што данас имамо прилику да се вратимо пола века уназад и присетимо се свих тих вредних омладинаца који су градили земљу за нас. Част ми је што могу да поздравим људе који су у томе лично учествовали, али и да одамо почаст онима који су вој живот изгубили током тог рада. Стога је данас у Косјерћу откривена спомен-плоча у знак сећања на њих“, нагласио је Жарко Ђокић председник општине Косјерић.
Након ове станице, воз је кренуо даље ка Пријепољу, а такође је стао на станици на Златибору где је такође откривена спомен-плоча настрадалим радницима током изградње пруге.
(РИНА)