ПРЕДСТАВНИЦИМА ВИСОКООБРАЗОВНИХ ИНСТИТУЦИЈА АП ВОЈВОДИНЕ 16 МИЛИОНА ДИНАРА Новац за 32 пројекта националних мањина и уметничког стваралаштва
Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност определио је по осам милиона динара за укупно 32 истраживачка пројекта националних мањина и стваралаштва у области уметности на територији АП Војводине, у оквиру два јавна конкурса.
Представницима пројектних тимова је уговоре јуче доделио ресорни покрајински секретар Зоран Милошевић, објаснивши контекст родног буџетирања.
– Носиоци 11 пројеката су жене, а пет мушкарци – додао је проф. др Милошевић. – Додуше, нешто је другачије када су у питању уметнички пројекти: ту је десет мушкараца и шест жена. Очекивано и реално по својој бројности и организованости, припадници мађарске заједнице су дали највећи допринос, али водили смо рачуна и о другима, што сведочи о доброј конкурентности. Како је важно да данас једни друге разумемо, има и оних који се баве проблематиком заједнице којој не припадају, али су тако добро осетили проблем да су национални савети то валоризовали као пожељан пројекат.
Проф. др Ивани Иванић са Одсека за румунистику Филозофског факултета у Новом Саду и њеним колегиницама Вирџинији Поповић и Светлани Томин одобрен је пројекат под називом „Богослужбене ћириличне књиге у румунским парохијама у Војводини”.
– Ово је врло интересантна тема, до сада неистраживана на српском језику – додала је Ивана Иванић. – Бавимо се српско-румунским односима од 15. до 18. века и покушавамо да у годину дана, колико траје пројекат, мапирамо ћириличне књиге које се налазе на територији Војводине, да их дигитално, колико је то у нашој моћи, представимо и урадимо језичку, културолошку и књижевну анализу. То ће бити основно истраживање, које ће нам касније омогућити да пројекат проширимо, укључимо више истраживача и да такве књиге сачувамо од уништења и заборава.
Ово је први пут да су одобрени пројекти из области уметности на Факултету техничких наука, напоменуо је доцент Марко Лазић са Катедре за теорије и интерпретације простора у архитектури и урбанизму, поред којег тим чине колеге из области анимације и сценског дизајна Ана Перишић, Јелена Јанев и Игор Кекељевић.
– Одлучили смо да направимо едукативну и забавну видео-игру са историјским елементима, типа авантуре у трећем лицу, у којој се промовише војвођанска архитектура. Презентоваће се најлепши објекти из три града, а један од њих је Нови Сад, с тим да нам је циљ да једног дана обухватимо све веће градове у Војводини – рекао је Лазић.
С. Милачић