PREDSTAVNICIMA VISOKOOBRAZOVNIH INSTITUCIJA AP VOJVODINE 16 MILIONA DINARA Novac za 32 projekta nacionalnih manjina i umetničkog stvaralaštva
Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost opredelio je po osam miliona dinara za ukupno 32 istraživačka projekta nacionalnih manjina i stvaralaštva u oblasti umetnosti na teritoriji AP Vojvodine, u okviru dva javna konkursa.
Predstavnicima projektnih timova je ugovore juče dodelio resorni pokrajinski sekretar Zoran Milošević, objasnivši kontekst rodnog budžetiranja.
– Nosioci 11 projekata su žene, a pet muškarci – dodao je prof. dr Milošević. – Doduše, nešto je drugačije kada su u pitanju umetnički projekti: tu je deset muškaraca i šest žena. Očekivano i realno po svojoj brojnosti i organizovanosti, pripadnici mađarske zajednice su dali najveći doprinos, ali vodili smo računa i o drugima, što svedoči o dobroj konkurentnosti. Kako je važno da danas jedni druge razumemo, ima i onih koji se bave problematikom zajednice kojoj ne pripadaju, ali su tako dobro osetili problem da su nacionalni saveti to valorizovali kao poželjan projekat.
Prof. dr Ivani Ivanić sa Odseka za rumunistiku Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i njenim koleginicama Virdžiniji Popović i Svetlani Tomin odobren je projekat pod nazivom „Bogoslužbene ćirilične knjige u rumunskim parohijama u Vojvodini”.
– Ovo je vrlo interesantna tema, do sada neistraživana na srpskom jeziku – dodala je Ivana Ivanić. – Bavimo se srpsko-rumunskim odnosima od 15. do 18. veka i pokušavamo da u godinu dana, koliko traje projekat, mapiramo ćirilične knjige koje se nalaze na teritoriji Vojvodine, da ih digitalno, koliko je to u našoj moći, predstavimo i uradimo jezičku, kulturološku i književnu analizu. To će biti osnovno istraživanje, koje će nam kasnije omogućiti da projekat proširimo, uključimo više istraživača i da takve knjige sačuvamo od uništenja i zaborava.
Ovo je prvi put da su odobreni projekti iz oblasti umetnosti na Fakultetu tehničkih nauka, napomenuo je docent Marko Lazić sa Katedre za teorije i interpretacije prostora u arhitekturi i urbanizmu, pored kojeg tim čine kolege iz oblasti animacije i scenskog dizajna Ana Perišić, Jelena Janev i Igor Kekeljević.
– Odlučili smo da napravimo edukativnu i zabavnu video-igru sa istorijskim elementima, tipa avanture u trećem licu, u kojoj se promoviše vojvođanska arhitektura. Prezentovaće se najlepši objekti iz tri grada, a jedan od njih je Novi Sad, s tim da nam je cilj da jednog dana obuhvatimo sve veće gradove u Vojvodini – rekao je Lazić.
S. Milačić