Представљено истраживање о сексуалном узнемиравању
Резултати пројекта „Безбедност и поверење за све: перцепција проблема сексуалног узнемиравања и уцењивања међу студентима и запосленима на Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду и Факултета спорта и физичког васпитања Нови Сад”, првог истраживања на ову осетљиву тему које је укључило 1.182 академца и 215 чланова наставног и ненаставног особља, промовисани су најширој јавности у Кино-сали Филозофског факултета.
Како је пројекат, спроведен од фебруара до маја ове године, и финансијски подржао Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност, скупу је присуствовао ресорни секретар Зоран Милошевић.
„Овим шаљемо важну поруку да желимо универзитет који је интернационализован, дигитализован, али и у правом смислу хуманизован”, рекао је проф. др Зоран Милошевић. „Пројекат сведочи да не ћутимо о оном што се дешава, без обзира на проценат угрожених. Виктимолошко друштво је детектовало проблем, а ми смо показали какво је стање у Новом Саду. Ово је фокус на можда најинтензивнији губитак самопоштовања, који може неког одвратити од студирања. Жртва не сме бити препуштена само моралном становишту, јер некада то може да изостане из интересних разлога. Требало би да се може поуздати не само у родитеље већ и у руководство факултета и друге државне институције. Важно је да кроз Правилник, какав је донео Филозофски факултет, искажемо институционалну бригу о онима који могу бити жртве насиља и охрабримо све који мисле да је то најбољи начин да се реше овакви случајеви.”
Године 2019. и 2020, када је у јавности ођекнуло неколико случајева сексуалног узнемиравања, отвориле су питање колико је овај феномен присутан у академској заједници, рекла је др Бојана Бодрожа, доценткиња на Филозофском факултету и чланица тима који је спровео истраживање.
„Филозофски факултет је 2020. донео Правилник о превенцији и заштити студената и запослених од сексуалног узнемиравања и уцењивања, који предвиђа мере које се изричу злостављачима уколико се утврди да су оптужбе оправдане”, додала је Бојана Бодрожа. „Основни циљ је да се жртва заштити, дакле да се онемогући даљи контакт са злостављачем и, ако треба, понуди другачије полагање испита.
Вербално узнемиравање
- Утврдили смо да је најчешћи облик вербално узнемиравање, након чега следи невербално узнемиравање, а у нешто мањим процентима уцењивање, прогањање, узнемиравање путем савремених технологија и физичко злостављање. Врло је занимљив налаз да студенти и студенткиње у једнаким процентима извештавају о заступљености сексуалног узнемиравања, што разбија предрасуду да су жртве искључиво жене- рекла је др Бојана Бодрожа.
Људско достојанство се мора штитити сваког дана, истакла је деканка Филозофског факултета проф. др Ивана Живанчевић Секеруш, изразивши наду да овакво истраживање неће бити и једино, те да ће послужити како инспирација осталим универзитетима, навевши пример Београдског универзитета, који је усвојио кровни правилник неколико месеци након њих.
С. Милачић