Половина заражених корона вирусом у кућној изолацији
БЕОГРАД: У Србији је до сада регистровано 46 случајева код којих је потврђен вирус корона, а од тог броја потврђених половина се налази у кућној изолацији, што значи да је њихова клиничка слика изузетно блага, са благим респираторним тегобама, изјавила је директорка Института за јавно здравље "Милан Јовановић Батут" Дарија Кисић-Тепавчевић.
Она је за ТВ Пинк казала да је јако важно да сви схвате да колико год је уређен један здравствени систем, то не може да успе уколико се свако од нас не понаша одговорно и савесно.
Када је у питању вирус корона морамо да будемо свесни да већина нас уколико дође у контакт са тим вирусом или неће знати да га има или ће имати благе симптоме, казала је Кисић Тепавчевић и додала да отприлике једна од пет особа која се инфицира имаће симптоме који ће захтевати посету лекару.
Кисић - Тепавчевић је објаснила да се може десити да неко буде асимптоматски носилац, код којег се само случајно може открити, јер нема симптома и знакова.
Када су у питању благи симптоми, Кисић - Тепавчевић каже да су то блага температура, слабост, малаксалост, бол у мишићима, генерално они симптоми који личе на прехладу.
Уколико имамо било који од симптома треба да останемо код куће како не бисмо ширили око себе инфекцију, нагласила је Кисић - Тепавчевић.
Заменица директора Института Батут Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је синоћ да на основу информација добијених од кинеских колега и резултата истраживања која су то потврдила, деца веома ретко обољевају од корона вируса, а када се то деси најчешће немају симптоме или су симптоми болести веома благи.
Кисићева је на конференцији за новинаре у згради владе рекла да према тим информација четири од пет инфицираних је без симптома болести, или је у благом облику.
Особе које нису имале никакве симптоме, а случајно им је током истражиавања контакта утврђено да су позитивни, њихова способност да заразу пренесу је врло мала, сто није случај са другим вирусима о којима се учи у књигама. Ове особе преносе инфекцију у мање у једном постотку случаја, рекла је Кисићева.
Битно је да уколико знамо да смо били у контакту са особом код које је потврђен вирус корона или се сумњало, колико год да се осећамо добро и мислимо да смо здрави, потребно је да будемо дисциплиновани и будемо у кућној изолацији, каже Кисић - Тепавчевић наводећи да тиме смањујемо контакте, а самим тим и ширење инфекције.
Говорећи о евентуалном затварању школа и факултета, Кисић - Тепавчевић каже да је ситуација динамична и да се прати нон стоп.
Када бисмо видели било које одступање у наредном периоду, када знамо да је грип на ниском нивоу, индиректно би претпоставили да се ради о вирусу корона и деловали, каже Кисић - Тепавчевић и додаје:
"Ако дође до неке мере да се школе затворе, то морамо да будемо свесни да није период од једне, две седмице као за грип и зато гледамо када је најоптималније време да се то уради".
Истиче да су мере према геронтолошким центрима врло значајне, зато што је управо највећа смртност у популацији старијих особа које обично имају и хронична обољења.
Како каже, просечан узраст умрлих особа је 82 године.
Наводи да је ово ситуација која би се десила и да се појавила нова врста грипа и подсећа да смо за време пандемије грипа 2009. године имали преко 6.000 особа које су биле хоспитализоване и 137 смртних исхода.
То је била година када се први пут појавио тај вирус и када смо сви били осетљиви на њега, сада 11 година касније ми поново имамо доминантан тај тип вируса, али нам је сада познат. Ми морамо да ојачамо да би вирус ослабио, каже Кисић - Тепавчевић.
Наводећи да за вирус корона још увек не постоји вакцина, Кисић - Тепавчевић каже да је тренутно заштићена само она особа која има антитела према том вирусу, односно они који су прележали.
Препоручује јачање имунитета, што се чини уз редован сан, здраву исхрану, редовну физичку активност....
Каже да смо ми једна од последњих земаља у Европи која је потврдила присуство вируса, те да стога имамо туђа искуства и не бисмо желели да нам се понове нека од тих сценарија, попут оног у Италији.
Само они који се не тестирају немају потврђен овај вирус, али сада сви треба да у свом дворишту радимо и спречавамо да се инфекција шири. У Италији су читави градови били у карантину, па затим и читава земља, јер се видело да се не може другачије, каже Кисић - Тепавчевић.
Упитана за несташицу медицинског материјала у апотекама, Кисић - Тепавчевић каже да је тачно да га тренутно нема, али да ће га бити и апелује на све да га не купују у енормним количинама.
Објашњава и да маске нису за здраве особе, већ за оне које имају симптоме да не би шириле инфекцију или евентуално ако живимо са неком особом која има хроничну болест, па да њу заштитимо и додаје да је друга ситуација у болницама.