Лончар: Заражени вирусом су из више градова
БЕОГРАД: Министар здравља Златибор Лончар рекао је вечерас да пацијената заражених корона вирусом има у Београду, Панчеву, Новом Саду, Кикинди, Нишу, Крагујевцу, Чачку и Зрењанину.
Лончар је, на конференцији за штампу, казао да има 12 пацијената на инфективној клиници у Београду, четири у Новом Саду, од тога један у озбиљном стању на респиратору, један у Панчеву, пет у Нишу, и један у Крагујевцу.
"То су сви лежећи и плус пацијенте који су код куће и у добром стању. Када су код куће нама је то циљ, а то је могуће за све када немају клиничку слику да морају бити у болници. Њихово стање се прати и ако се промени, истог тренутка се позивају и долазе у инфективну", објаснио је он.
Што се казнене политике тиче за оне који се не придржавају одлуке о кућној изолацији, рекао је да је предвиђено од три месеца до три године затвора.
То је по закону дефинисано и озбиљна неодговорност, непоштовање ако излазе и угрожавају људе, подвукао је он.
У Клиничком центру Србије нема пацијента ни здравствених радника који је позитиван на корона вирус, и не постоји ниједан разлог да то кријемо, рекао је вечерас министар здравља Златибор Лончар.
"То су чињенице, проверене, не можемо да спречимо да нешто кружи. Али ово је једина истина, јер немамо ниједан разлог да то кријемо", рекао је Лончар на конференцији за новинаре, упитан да прокоментарише информације да Интернетом кружи снимак са ОРЛ Клиничког центра на којем здравствена радница каже да не могу да приме пацијенте, јер имају потврђен вирус.
Лончар је рекао да је закључак данашње седнице кризног штаба да је досад све урађено максимално у датим околностима, од предузетих мера до свега што је урађено.
Министар је додао да не може да се стане на томе, да се прикупљају све информације из региона и других земаља.
"Покушавамо да нађемо најбоља решења и да искористимо искуства оних код којих је ова фаза већ прошла. Хвала свима на помоћи коју нам уступају", рекао је он и додао да смо ми усмерени сами на себе.
Нема заједничког става да ће сви реаговати у региону овако или у Европи, казао је Лончаер.
Златибор Лончар рекао је да се тестирања на корона вирус спроводе у складу са препорукама струке и да ће тако бити чињено и убудуће.
"Свако друго решење нас не би довело на добар пут", рекао је Лончар на конференцији за новинаре у Влади Србије.
Заменица директора Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" Дарија Кисић Тепавчевић подсетила је да је критеријуме за тестирање јасно дефинисала СЗО.
Она је навела да би неко задовољио критеријуме да се тестира треба да дође из жаришта са високом зоном трансмисије вируса, да је имао контакт са обелелим код кога је потврђена или се сумња на инфекцију у prеthodnih 14 дана.
Такође, ако је неко био у болници у посети ако се испостави да је имао инфекцију.
На питање поводом ранијих изјава да би Србија могла да направи вакцину, Лончар је рекао да стоји иза сваке речи и да би ми могли да је направимо, јер за то имамо стручњаке.
"Још је нико није направио, за то је потребан временски период, многи су кренули да је праве. Ми смо понудили људима из Кине нашу помоћ", навео је Лончар.
Златибор Лончар рекао је вечерас да се прати ситуацију са корона вирусом на Косову и Метохији и да ће се наћи начин да се нашим људима достави све што им буде потребно.
Министар је рекао да је на седници здравственог кризног штаба било речи о раду наших установа на КиМ и да је ситуација под контролом.
Он је указао да и даље постоји проблем са таксама, због којих се не може све што је потребно доставити на људски и цивиилизован начин, и то у моменту када је уведена глобална пандемија.
"Жао ми је што то није тема. Ти људи су као ми, али живе тамо где живе, а неко нема разумевања да баш сада пусти да прођу лекови. Никоме не иде у прилог да неко доле буде болестан, да иде да јури лекове, да излази и да шири вирус", рекао је Лончар на конференцији за новинаре у Влади Србије.
Он је казао да, на жалост, колико је прошло времена није било добре воље да се то реши.
"Жао ми је што је то тако, али ми ћемо наставити да радимо и помажемо. Пратимо ситуацију као и овде", рекао је Лончар.
Уверавам вас да ћемо наставити да радимо и помажемо за све што је неопходно, пратимо ситуацију, казао је министар.
Златибор Лончар, изјавио је вечерас да је у српским школама на северу Косова и Метохије настава раније обустављена због специфичне атмосфере на том подручју и притиска приштинских власти и истовремено апеловао на грађане и политичке партије да, како је рекао, закопају ратне секире и да покажу солидарност у овом тренутку док траје борба за заустављање ширења корона вируса.
Лончар је о обустави наставе на КиМ рекао да је то било предложено решење, које је усвојено.
"Ситуција је била таква и процена је била да се то уради”, рекао је Лончар на конференцији за новинаре у згради владе одговарајући на питање зашто је настава у школама на северу КиМ обустављена, а у централној Србији није.
Лончар је истакао да у овом тренутку не види ништа важније од спашавања људских живота и очувања здравља.
“Не знам да ли постоји неко ко би могао да ми каже да има нешто важније од тога. И све што радимо, што је урађено до сада и што ћемо урадити је да се сачува људски живот И њихово здравље. Посебно старијих чије здравље је компромитовано. Они су нам тренутно највећа брига. Због њих нити спавамо нити било шта друго радимо. Анализирамо да видимо шта је најбоље решење, пратимо искуства свих…”, рекао је министар.
Не би, каже, било опавдања да све ово видимо и да све знамо, а да не урадимо што је неопходно и што даје најбоље резултате.
“Много добро ће се промислити и прорачунати, није само битно да донесете неку меру. У овој ситуацији је још битније када ће та мера бити донета. Да је не донесете прекасно или прерано”, навео је министар и истакао да је сваки добијени дан огроман напредак и “велики као солитер”.
Веома важним сматра то да у Србији јуче и данас није драматично повећан број заражених или оних које би требало тестирамо.
“Само молим грађане да то схвате. Процењује се да ће ово стање трајати шест до осам недеља. И како сваки дан прође, ми смо на великом добитку. Немамо ниједан смртни случај, не значи да га нећемо имати, не значи да нећемо имати већи број оболелих, јер не постоји начин да се вирус заустави”, казао је Лончаар и истакао да је у овом тренутку једино могуће успорити ширење вируса.
А успорићемо га, истиче, тако што ћемо бити одговорни и слушати савет струке.
Приметио је да је у овој ситуацији некима стало до људи и до њихових живота, а некима да искористе ову прилику против власти.
“Хајте да будемо солидарни, да закопамо ратне секире, и да урадимо што је до нас да сачувамо људске животе и здравље људи и да све прође што пре и што безболније. Ето ја на то апелујем, ако је икако могуће”, поручио је Лончар.
Златибор Лончар најавио је вечерас деловање државе против оних који злоупотребљавају актуелну ситуацију и желе да се обогате.
Лончар је, на конференцији за новинаре, казао да постоји доста притужби грађана у вези злоупотребе.
„Једна је злоупотреба од стране оних који држе апотеке, који формирају цене за ону робу која је тражена, као што су маске, дезинфекциона средства и слично. Добио сам више доказа и примера где су ми сликали рачун и производ који су купили", објаснио је министар.
Лончар је казао да оно што може да уради држава јесте да шаље надлежне инспекције.
Замолио је грађане да пријаве такву врсту злоупотребе и најавио је да ће министра трговине Расима Љајића замолити да отвори посебну телефинску линију за пријаве.
Истакао да је да постоји врста неодговорности да људи користе прилику да се обогате, што је крајње тужно.
Грађани, како је подвукао, не заслужују да буду жртве и да се њихова мука користи.
Даља злоупотреба, додаје Лончар, су људи који долазе и купују огромне количине свега, не остављајући за друге.
"Апелујем да будемо солидарни и да други желе да узму нешто за себе", казао је Лончар.
Истакао је да ће приоритет државе бити да реагује на ове врсте злоупотребе.
Када је реч о експертима из Кине, казао је да очекује да ће у најскорије време доћи у Србију, али да је тренутно, свакако приоритет Италија, посто је тамо драматичнија ситуација.
Што се лекова за реуматска обољења тиче, која се помињу да помажу, Лончар је казао да је крајње неодговорно напамет причати о неком производу, док нема довољно доказа.
Министар је указао да када се неки лек испита мора постојати довољно студија и резултата, и да би свака друга прича испала реклама неког производа.
Каже да су српске власти провериле лек који се помиње, и да га има у Србији.
Тај лек, објашњава, може да се даје у одређеним индикацијама, када су стриктно резултати какви треба да буду.
Сваки лек има добре лоше особине, рекао је он.
„Молим грађане да схвате. Нама је безбедност људи и здравље на првом месту. Морамо да водимо рачуна о томе. Морамо да се придржавамо онога што је доказано и што ће најмање нашкодоти људима. Немамо никакав проблем и отворени смо за све новине које дају резултате. Лекове које имамо даћемо, ако их нема, набавићемо. Послушаћемо људе из Кине и њихова искуства примењивати", објаснио је он.
Када је реч о кинеском држављанину који је оболео, рекао је да је реконструисано његово понашање и кретање, и да су епидемиолошке службе урадиле све што изискује ситуација.
"Да није било тако, видело би се по броју инфекција", подвукао је Лончар.
Казао је да је тај човек на инфективном одељењу, да је стабилан и боље него што је био, а ситуација се прати даље, јер још није прошло 14 дана од његове инфекције.
„Српски лекари и председник Србије, Александар Вучић, у сталној су комуникацији са кинеским колегама, односно председником Кине у вези спречавањем ширења корона вируса“, рекао је вечерас министар здравља Златибор Лончар.
Навео је да је у ту сврху у петак одржана видео конференција са кинеским колегама током које су, како је рекао, добијене веома значајне информације о њиховим искуствима у борби за заустављање корона вируса.
Лончар је на конференцији за новинаре у Влади Србије рекао да та комуникација није једина и да постоји од првог дана када се вирус појавио у Кини, односно када су почеле последице појављивања вируса.
“Ми смо директно на вези са кинеском амбасадорком и преко ње са свим другим релевантним људима у Кини. Од самог почетка добијамо неопходне информације о њиховим искуствима. Јучерашња видео конференција је била само наставак те комуникације”, рекао је Лончар.
Казао је да се очекује да кинески експерти дођу у Србију и све у вези са тим и другим видовима сарадње је већ, како каже, договорено.
Упитан да ли се размишља о изградњи болнице у Србији за оболеле, Лончар је рекао да се размишља о сваком сценарију и све ће, додао је, зависити од развоја ситуације.
“Како се буде развијала ситуација, ми ћемо се тако понашати и радити. Нисам сигуран да ми можемо да изградимо болницу као што је учињено у Кини, али можемо да преуредимо и пренаменимо друге зграде да нам послуже у те сврхе”, казао је министар.
О детаљима видео конференције са кинеским стручњацима више детаља је изнео покрајински секретар за здравство, Зоран Гојковић, који је учествовао у том видео разговору и истакао да је та видео конференција била дуга и веома корисна, јер се причало о свеукупном приступу не само за аспекта медицинске струке, већ збрињавања пацијената и свим другим околностима.
“Максимално отворено, дали су нам све податке, информације о питањима за која смо бии заинтересоваи. Знацајно у нам помогли у опредељењу за ову ситуацију, разговарали смо изузетно дуго о свим релавантним питањима”, рекао је Гојковић и додао да ће таква комуникација бити настављена.
Упитан о оболелом држављанину Кине, који је стациониран у Београду, Лончар је рекао да не може да износи његове личне податке, да је он третиран, да је реконструисано комплетно његово понашнаје и кретање, те да је с тим у вези одрађено комплетно епидемилошко истраживање које таква ситуација захтева.
"Да није урађено тако, знали бисмо, видело би се по броју lljudi који су позитивни. Човек је на Инфективној kllinici, стабилан је и боље него што је био, што је нама најважније. Сви његови контакти су идентификовани и они су у изолацији, односно под надзором, јер још није прошло 14 дана од када се сазнало да је позитиван", рекао је Лончар.
Златибор Лончар најавио је вечерас да ће бити уведене телефонске линије за психолошку помоћ грађанима који имају питања или страх у вези са корона вирусом.
Лончар је на конференцији за новинаре рекао да ће сутра разговарати са стручњацима, психолозима и психијатрима, како би се отворила телефонска линија јер се јавља много људи који немају тегобе, али имају страх.
"Желим да отворимо линију. Много људи се јавља који имају страх од корона. Они немају тегобе. Замолићемо да отворимо линију где би се јављали наши стручњаци који би разговарали са њима, да покушају да им помогну у новонасталој ситуацији", рекао је Лончар на конференцији за новинаре у Влади Србије.
Како је навео, многи људи не знају да изађу на Интернет да се информишу али знају да окрену телефон и да чују неког стручњака.
"Покушаћемо да успоставимо и те линије да грађани имају кога да позову да се посаветују", казао је министар Лончар.
Заменица директора Института Батут Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је вечерас да на основу информација добијених од кинеских колега и резултата истраживања која су то потврдила, деца веома ретко обољевају од корона вируса, а када се то деси најчешће немају симптоме или су симптоми болести веома благи.
Кисићева је на конференцији за новинаре у згради владе рекла да према тим информација четири од пет инфицираних је без симптома болести, или је у благом облику.
“Особе које нису имале никакве симптоме, а случајно им је током истражиавања контакта утврђено да су позитивни, њихова способност да заразу пренесу је врло мала, сто није случај са другим вирусима о којима се учи у књигама. Ове особе преносе инфекцију у мање у једном постотку случаја”, рекла је Кисићева.
Градоначелник Београда Зоран Радојичић истакао је вечерас да је корона вирус сигурно велики изазов за град, али и да градски превоз мора да функционише.
Он је, на конференцији за штампу казао да су београдске власти од првог дана радиле на мерама за смањење ширења вируса, и да је штаб за варедне ситуације града дефинисао и имплементирао мере.
"Градски јавни саобраћај је једна од важних ствари за функционисање града, али и изазов у оваквим ситуцијама. То није специфично само за Београд, већ за све велике градове у свету. Од првог дана смо са секретаром за јавни превоз разговарали и дефинисали мере. Договорено је да се ради дневна анализа броја људи који користе превоз. Данас имам податак да је у току дана просечна попуњеност од 50 до 70 одсто”, казао је он.
Радојичић је нагласио да циљ није пребројавање, нити да неко стоји у аутобус и не пушта људе у возило.
“Наш циљ је да будемо солидарни, одговорни и да оптимални број путника буде по аутобусима. Треба да мислимо о свом и здрављу других”, казао је он.
Што се инструкција градском саобарћајном превозу тиче рекао је да постоји договор да возац, у тренуцима када је пун аутобус не прима нове путнике, а да диспечера позове и да се појачају се линије.
“Они који припадају ризичним групама треба да избегавају градски превоз”, поручио је Радојичић.
Он је рекао да је веома битна солидарност, избегавање окупљања са више од 100 људи, али и одржавање хигијене.
„Само тако можемо превазићи проблем, а градски саобраћај мора да функционише”, подвукао је он.
Зоран Радојичић, изјавио је вечерас да градске власти чине све што могу, гледајући искуства других градова у свету, како би се постигао одређени баланс у функционисању града, пре свега градског превоза у насталој ситуацији у вези са корона ворусом.
Испровоциран питањем новинара да је председник Александар Вучић назвао лажовима све они који кажу да у аутобусима градског превоза у Београду има више од 100 људи, а да су вечерас изнети другачији подаци, те "ко је лажовчина", Радојичић каже да је пажљиво слушао председника и да он то није тако рекао.
Обраћајући се новинару, Радојичић је рекао да је у начину како је постављено питање схватио злу намеру, те истакао да ништа нећемо постићи ако се, како је рекао, будемо међусобно вређали и вређали председника државе.
Идеално би, каже, било када би се у сваком аутобусу возио по један путник, али не треба ни говорити о томе да је то немогуће.
Према његовим речима, када су највеће гужве, утврђено је да у свега пет до седам одсто аутобуса има повећаног броја људи.
“Трудићемо се да постигнемо баланс, да град функционише, али нећемо постићи ништа ако се будемо вређали и ако будемо вређали председника”, рекао је Радојичић.
Навео је да је он сам на ову конференцију дошао аутобусом и да је обратио пажњу, те да је уочи да на станицама није било много људи, а да су аутобуси били полупразни.