Полисе осигурања или понуде за њих добило 10 посто агенција
БЕОГРАД: Полису осигурања или понуду за њено закључивање, до сада је добило само око 10 одсто туристичких агенција од њих око 400, колико је имало лиценцу за рад, изјавио је данас Танјугу директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије Александар Сеничић.
Он као веома неповољно наводи то што огромна већина, дакле 90 одсто, агенција није чак ни добило понуду за обнову ове врсте осигурања.
До овог је дошло, наводи, зато што су три осигуравајуће куће, које су понудиле давање лиценци, због великог броја агенција лимитиране од стране својих реосигуравача, који не желе да преузму комплетан ризик већ само део ризика.
"Друге осигуравајуће куће које су до сада радиле овај посао са агенцијама, нису ни после преговора од два и по месеца, пронашле интерес да се врате у посао, па нам нису ни дале могућност да добијемо понуде за полисе“, објашњава Сеничић.
Истиче да су у таквој ситуацији као могуће решење остале банкарске гаранције, где, каже, постоје велики процедурални проблеми, будући да је реч о новом производу.
"Банкарске гаранције се код нас до сада нису радиле, али се код њих углавном тражи кеш депозит за износ гаранције. Ако знамо да је најнижи износ 50.000 евра, а највећи 400.000, онда је јасно да то већини туристичких агенција не одговара", рекао је Сеничић.
Тренутно око 30 туристичких агенција преговара са банкама о добијању њихових гаранција, док неке банке једноставно у овај посао не желе да улазе, пошто је туризам сада изузетно ризична делатност.
Сеничић сматра да би за превазилажење проблема било неопходно да се поново промени Правилник о врсти, висини и условима гаранције путовања.
Правилник је у скорије време мењан два пута али, како оцењује Сеничћ, није на прави начин препознао проблеме туристичких агенција.
Према његови речима, требало би применити европска правила у овој врсти регулативе, а она подразумевају да се износи гаранција не одређују према броју путника већ према промету и да се осигурава део промета, рецимо 10 одсто.
Примена таквог решења би, сматра он, у садашњим околностима омогућила великој већини агенција да уз минималне гаранције наставе да раде, а уколико посао крене, да гаранције повећавају сходно промету који остварују.
Сеничић истиче да садашњи правилник није препознао ни уважио ни предлоге осигуравача, због чега осим три осигуравајуће куће Дунав, Глобос и Триглав осигурање, друге не желе да раде овај посао.