Појачана контрола саобраћаја, под лупом брзина, појас, алкохол
БЕОГРАД: На путевима у Србији данас је почела акција појачане контроле саобраћаја, током које ће саобраћајна полиција првенствено бити усмерена на пребрзу вожњу, али возачи ће се кажњавати и уколико се утврди да возилом управљају под дејством дроге или алкохола, или ако не користе сигурносни појас.
Акција се спроводи у 30 европских земаља и траје до 14. августа.
"Током ове недеље, на путевима у Србији биће спроведена акција појачане контроле саобраћаја, усмерена, пре свега, на откривање прекршаја пребрзе вожње, односно прекорачења брзине, али то није једини прекршај који ћемо санкционисати", изјавио је за Танјуг мајор Владимир Вида из Управе саобраћајне полиције.
Како је рекао, сваки возач ће бити алкотестиран, а уколико полиција посумња да неко управља возилом под дејством психоактивних супстанци, биће извршена и та врста теста.
Биће санкционисан и сваки возач, као и путници у возилу, који не буду користили сигурносни појас.
Полиције ће бити на свим путевима, а акценат се, будући да је у току туристичка сезона, ставља на аутопутеве, каже Вида.
"На аутопутевима ће се налазити наши пресретачи, а контрола ће се врштити и са овим унапређеним системом за мерење просечне брзине кретања. Када су у питању градови, и места ван аутопута, углавном ће се користити ручни радари и камере", рекао је Вида.
Он је подсетио да се оваква акција спроводи већ годинама јер је Србија чланица "Родпола", мреже саобраћајне полиције Европе, као и да је слична акција, усмерена на контролу брзине кретања возила, спроведена у марту ове године.
Тада је, истиче Вида, за седам дана откривено скоро 30.000 прекршаја, од чега чак 22.500 пребрзе вожње, односно прекорачења брзине.
Летњи месеци "резервисани" су за бројне фестивале, синоћ је завршен Сабор трубача у Гучи, одржан и ''Лов фест'' у Врњачкој бањи, следи Нишвил и ''Дани пива'' у Зрењанину, па из Управе саобраћајне полиције апелују на све возаче да поштују прописе.
"Током Сабора у Гучи смо за три, четири дана открили 855 прекршаја, од којих 154 прекршаја управљања возилом под дејоством алкохола и 11 случајева управљања под дејством психоактивних супстанци. И поред свих упозорање и апела, имамо чак 154 возача који су управљали аутом под дејством алкохола", рекао је Вида.
Ово је период године и када је већи број мотоциклиста на путевима, који често и страдају, па је апел за њих да поштују ограничења брзине и користе сигурносну опрему, а за остале учеснике у саобраћају да посебно обрате на ту врсту возача и возила.
На путевима је, поред мотоцикала, током летње сезоне и више аутобуса, чију исправност уочи путовања такође контролише МУП.
"Проверавамо исправност аутобуса, и пре поласка, али и на путу вршимо контроле. То је специфична категорија возила и када се деси аутобуска несрећа, углавном су последице трагичне. Пре неки дан у Хрватској, дошло је до тешке саобраћајне незгоде, када је аутобус слетео са пута, а чак 12 особа је погинуло. То је нешто што желимо да спречимо", рекао је Вида.
Када је реч о саобраћајној култури у Србији, Вида указује да све земље имају проблеме са возачима који не поштују прописе, па и оне најразвијеније попут Велике Британије, Шведске, Холандије... које имају проблем са онима који драстично прекорачују брзину, возе под дејством алкохола, изазивају саобраћајне незгоде...
Неке земље су се, каже, боље избориле са тим проблемом, неке лошије, Србија је у средини лествице, у нивоу Хрватске или Мађарске, боља од Румуније.
"Тежимо да се приближимо водећим земљама када је безбедност саобраћаја у питању, али није то само до саобраћајне полиције. Репресија треба да буде последња карика у ланцу. Пре свега, сви треба да схвате неопходност поштовања прописа, што није само празна прича", рекао је Вида.
Саобраћајна незгода може свакоме да се догоди, а једна секунда непажње је довољна да дође до трагедије.
"Зато поштујте прописе, због себе и због осталих учесника у саобраћају", поручио је Вида.