Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Појачана контрола саобраћаја до 19. фебруара

14.02.2023. 09:28 09:31
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

БЕОГРАД: Појачана контрола свих учесника у саобраћају на већини путних праваца на територији Србије трајаће до 19. фебруара и биће усмерена на све прекршаје који директно утичу на безбедност саобраћаја, изјавио је данас за Танјуг Дејан Стевић, потпуковник Управе саобраћајне полиције.

"Управа саобраћајне полиције спроводи Прву централну акцију од 10. до 19. фебруара током које су припадници министарства унутрашњих послова контролисали преко 65.000 учесника у саобраћају и у досадашњем току акције открили смо и процесуирали преко 26.000 прекршаја, преко 13.000 непрописних брзина, преко 1.200 возача под утицајем алкохола, преко 60 возача под утицајем психоактивних супстанци", рекао је Стевић.

Он је напоменуо да у акцији учествује дневно и до 1.000 полицијских службеника, који користе сву расположиву технику док су локације биране анализом стања безбедности по принципу "хот спот" стратегије односно на местима где је безбедност најугроженија.

"У наставку акције до недеље 19. фебруара планирамо појачану контролу свих учесника у саобраћају на већини путних праваца на територији наше земље, усмерену на све оне прекршаје који директо утицу на безбедност саобраћаја", рекао је Стевић. 

Он је подсетио да прошле године за време празника 15. и 16. фебруара нисмо имали погинулих у саобраћају.

"Дакле, ова акција у истом периоду прошле године дала је резултате, циљ нам је да тако буде и ове године", закључио је Стевић. 

Он је додао да је, поред ове акције у току и међународна акција у организацији Роудпола, односно мреже саобраћајних полиција Европе, која за циљ има смањење безбедносних ризика саобраћаја возила која врше комерцијални транспорт робе и путника.

"Контрола ће се вршити на аутопутевима односно наплатним станицама, али и ма осталим путевима II а и И б реда, где је саобраћај ове категорије учесника најфрквентнији", рекао је Стевић. 

Према њговим речима, ова врста акција у оквиру Роадпола спроводи се три пута годишње, а током последње акције откривено је преко 6.000 прекршаја теретних возила и аутобуса. 

"Чак 40 процената од укупног броја ових прекршаја било је због злоупотребе тахографа односно не поштовања времена управљања, тако да ће фокус саобраћајне полиције током ове акције ће бити на време рада посаде возила и техничку исправност возила”, рекао је Стевић. 

Казне за ове прекршаје су за правна лица, која имају објективну одговорност, од 30 до 200 хиљада, док су за физичка лица предвиђене казне од 10 до 50 хиљада динара.

"Од 10. фебруара, отпочели смо са коришћењем најмодернијег софтвера за аутоматску детекцију прекршаја непоступање по светлосном саобраћајном знаку, забрана пролаза, црвено светло. У Граду Београду инсталирано је 600 камера за видео надзор, од тога 300 на ракрсницама, тако да смо у првој фази одабрали оне раскрснице на којима се налазе пешачки прелази и на којима је саобраћај пешака најфреквентнији, односно где је безбедност пешака највише била угрожена", рекао је Стевић. 

Он је подсетио да су сличне системе за аутоматску детекцију коришћени и до сада, како на територији Београда тако и на територији Републике, али да сада имамо на располагању напреду технологију која омогућава ефикаснији рад. 

"У другој фази, уз помоћ сличног софтвера детектоваћемо и прекорачење брзине у раскрсници, док у следећим фазама планирамо и детекцију свих оних прекршаја које полицијски службеници могу да процесуирају непосредним опажањем, као што су употреба мобилних телефона у току вожње и не коришћење сигурносног појаса", рекао је Стевић. 

Он је навео да је само у пробном периоду забележено од 60 до 70 пролазака кроз црвено светло, док полицијски службеници на територији града Београда, у току једног дана непосредним опажањем могу да процесуирају у просеку два возача због овог прекршаја. 

"Упркос свим медијским кампањама у циљу превентивног деловања, појединим возачима то није било довољно да схвате у којој мери овај прекршај угрожава безбедност свих учесника у саобраћају, тако да смо за три дана рада овог система у Београду детектовали чак 112 пролазака кроз црвено светло" рекао је Стевић. 

Од тога највише на раскрсници Милентија Поповића и Булевар Михајла Пупина код Хајата, и на раскрсници Трговачка-Јабланичка", 

"Желим да подсетим све возаче који имају навику да повећају брзину када уоче зелено трепћуће или жуто светло на семафору, раскрснице нису портали које треба што пре да прођемо на путу до одредишта већ места где се путеви укрштају, раздвајају и спајају у нивоу, возила долазе из супротних смерова, пешаци се крећу преко пешачких прелаза, ризик од саобраћајне незгоде је изузетно висок, то су места где пажња мора бити изузртна и усмерена на све остале учеснике у саобраћају", рекао је Стевић. 

Пише:
Пошаљите коментар