Погрешна употреба пестицида опасност за живи свет
Министарство пољопривреде и заштите животне средине Републике Србије, Покрајински секретаријат за урбанизам, градитељство и
заштиту животне средине, Завод за заштиту природе Србије, Покрајински завод за заштиту природе и Светски фонд за природу упозоравају на велику опасност по живи свет која настаје погрешном употребом или злоупотребом пестицида у Србији. Представници ових институција наводе да токсиколошке анализе узрока угинућа заштићених животиња нађених на великом броју локалитета од маја 2015. до марта 2016. године, показују да је узрок угинућа карбофуран, активна супстанца фурадан 35СТ, чија је употреба у Србији забрањена од 2014 године, када је повучен из употребе и продаје. Стручњаци Покрајинског завода упозоравају да су, и поред забране, забрањени пестициди још увек доступни на илегалном тржишту и очигледно се учестало користе.
Завод је у сарадњи са Покрајинском инспекцијом за заштиту животне средине, обрадио пријаве тровања шест строго заштићених и једне заштићене врсте врста птице, односно 45 јединки. Тровањем пестицидима највише је погођен орао белорепан, о чему сведочи 15 угинулих јединки, свега три је спасено и враћено у природу, потом мишар (18 јединки), еја мочварица (седам), гавран (две јединке) и једна еја ливадарка. Међутим, из Завода упозоравају да је стварни број жртава пољопривредне хемије, а посебно карбофурана, највероватније много већи. Према речима Марка Туцакова, орнитолога у Покрајинском заводу, страдају и ждралови, који се на тек засејаним њивама хране поником ратарских култура чија су семена пре сетве третирана веома токсичним пестицидима.
Насталија тровања птица грабљивица дешавају се на пољопривредним, а нешто ређе у шумским подручјима, Туцаков истиче да је образац тровања исти као и раније - лешеви орла белорапана, мишара и еја се редовно проналазе поред угинулог шакала или лисице, на којима се јасно виде и потврђују велике количине пестицида. Шакали и лисице се трују намерно, док се птице, које се хране мртвим животињама отрују на тај начин.
По речима директорке WWF у Србији Душке Димовић тровање дивљих животиња пестицидима, намерно или ненамерно, озбиљан је проблем који не угрожава само угрожене врсте животиња, већ и људе. Она је истакла да пестициди неодговорном употребом могу да доспеју до воде или хране коју користе људи, па је неопходна хитна и координисана акција свих надлежних како би се овакве ситуације избегле.
Д. Млађеновић
Опремљено седам хранилишта за птице
У Војводини је, од 2004. до 2015. године постављено и опремљено седам хранилишта за птице грабљивице у пет заштићених подручја . Хранилишта су у Специјалном резервату природе „Делиблатска пешчара“, Пределу изузетних одлика „Вршачке планине“, Пределу изузетних одлика „Суботичка пешчара“, Националном парку „Фрушка гора“ и Специјалном резервату природе „Горње Подунавље“. На ова места изнето је преко 120 тона здравствено безбедне хране, која помажу орловима белорепанима да је имају довољно у неповољном периоду године, када хране у природи нама довољно.