Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

По оболевању и умирању од рака плућа Србија друга у Европи

12.05.2017. 15:35 15:43
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

БЕОГРАД: Рак плућа је један од најчешћих малигних тумора у Србији, али и свету. Од њега у нашој земљи годишње оболи више од 5.500 људи, а умре око 4.500 пацијената.

То је водећи малигни карцином међу мушкарцима, а после рака дојке, дебелог црева, то је трећи по учесталости узрок оболевања и други узрок умирања међу женама после рака дојке.Проф. Драгане Јовановић са Клинике за пулмологију КЦС и председнице Респираторног удружења Србије каже да се наша земља по оболевању и смртности од рака плућа, налази на другом месту у Европи.



Само у периоду од 1999. до 2009. године у Србији је забележен пораст броја оболелих од рака плућа за 27,4 одсто, а пораст је више него дупло већи код жена него код мушкараца.Упитана да ли бомбардовање и осиромашени уранијум имају везе са повећањем броја оболелих, она каже да има места за размишљање о томе, али се прво морају утврдити чињенице, па тек онда изаћи са подацима.



"Пушење је главни ризик за настанак рака плућа и оно је одговорно за појаву болести код приближно 90 одсто мушкараца и 80 одсто жена. Званична истраживања показују да у Србији 2014. године регистровано да око 35 одсто популације пуши", рекла је за Танјуг Јовановић.



Она каже да страствени пушачи од своје 55. године треба да иду на редовне годишње прегледе, односно на такозвани нискодозни скенер плућа, али да морају и да знају да он не може открити код свих карцином пућа.Болест се обично открије касно у одмаклој фази јер су симптоми болести неспецифични и неодређени. Кад се симптоми појаве, обично је реч о већ одмаклој фази болести. 



Симптоми који указују на појаву карцинома плућа су сув кашаљ или с искашљавањем секрета, отежано дисање или гушење, бол у грудном кошу, необјашњив умор, понекад искашљавање сукрвице или крви, оток врата и лица, осећај недостатка ваздуха, губитак апетита и телесне тежине, промуклост, бол у грудима, рамену или леђима.



Наша саговорница појашњава да треба имати на уму да су кашаљ с искашљаањем и отежано дисање такође уобичајени симптоми пушачког бронхитиса и хроничне опструкције болести плућа, па ти људи често промену карактера или интезитета кашља не доводе у везу с овом тешком болешћу.



"Често се јавља и промуклост која не пролази уз искашљавање крви. Особе са плућним карциномом понекад имају честе респираторне инфекције, попут запаљења плућа, које могу да буду и једина манифестација постојећег карцинома", појашњава она.



Код најмање трећине пацијената који имају карцином плућа, јавља се изражени губитак телесне масе и малаксалост.Неспецифични симптоми су и бол у рамену или руци, те се дешава да се пацијенти дуго лече погрешно - физикалном терапијом, код реуматолога или неуролога, док не постане очиглено да је реч о узнапредовалом карциному плућа.



Генетика, такође, игра значајну улогу код карцинома плућа те су у већем ризику да оболе од ове болести особе којима је члан породице имао рак плућа, ралк грла и било које друге малигне туморе.Шансе за излечењем, појашњава Јовановић, су деценијама имали пацијенти којима се болест открије у раној фази, који су оперисани, а у последњих 15 година ситуација се драстично мења појавом персолизоване, молекуларне-биолошке терапије, имунолошке терапије уз помоћ којих је преживљавање за неке пацијенте у метастаској, раширеној болести могуће и годинама.



Захваљујући персонализованој терапији, време преживљавања за неке пацијенте са аденокарциномом плућа лечене молекуларном терапијом се у данашње време мери у годинама, а не више у месецима.



"Данас смо сведоци и брзог развоја имунолошке терапије различитих малигних болести, која представља праву револуцију у лечењу, такође и карцинома плућа са одличним резултатима, и са овим типом терапије се бележе делимична или потпуна повлачења метастатских тумора у извесном проценту, дуготрајна prеživljavanja@, појашњава наша саговорница.



Имунолошка терапија до сада је нашим пацијентима била доступна само кроз учешће у клиничким студијама, иако се већ даје у већини европских земаља. Ти лекови омогућавају и подстичу да наше посебне одбрамбене антитуморске ћелије успешно убијају ћелије рака у организму. 



На тај начин се постиже основни циљ у лечењу рака, а то је да се претвори у хроничну дугогодишњу болест, попут других немалигних болести.

Пише:
Пошаљите коментар