Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЖЕНА ИЗ ЦРВЕНКЕ ЈЕ ПИЛА КАФУ, ПАЛА ЈЕ НА ПОД И НАСТАЛА ЈЕ ДРАМА Случај шокирао и лекаре: Кренуле су анализе и констатован је ОВАЈ ВИРУС

25.07.2024. 08:42 09:32
Пише:
Фото: Dnevnik.rs/Zanimljivosti.Net/Arhiva Dnevnika

Први случај заразе вирусом Западног Нила у овој сезони потврђен је у Србији. Вирус је дијагностикован код особе из Београда крајем прошле недеље, а прича једне породице из Црвенке потврђује колико овај вирус може бити опасан.

У својој исповести откривају како је жена ведрог духа и пуна снаге само за неколико дана од убода комарца постала "као биљка", да би после 3 месеца борбе са вирусом преминула.

Ј. Б. из Црвенке живела је живот пуним плућима. Била је вољена бака, мајка и супруга која би на први позив својим унуцима дотрчала у загрљај. Радила је баштенске послове и ништа јој није било тешко, без обзира на то што је ушла у 7. деценију. Ипак, 21. септембра прошле године све се променило.

Како наводи њен син, те вечери пила је кафу са комшијама у дворишту, а након што су се разишли, ођедном је пала на под. Породица је прво мислила да јој је скочио притисак, ипак, оно што их је дочекало нису могли ни да сањају у најгорој ноћној мори.

"Пили смо кафу у дворишту, када смо испратили комшије и фамилију она је устала и само се срушила. Нисмо знали шта се дешава. Мислили смо да јој се слошило или да јој је притисак висок. Дозивали смо је али није реаговала, иако је била при себи. Одмах смо звали Хитну помоћ. Дошли су лекари и доктор јој је рекао да прати његов прст како би проверио да ли ће реаговати. Међутим, она није ни могла да гледа у прст, већ је деловала потпуно избезумљено и очи су јој лутале. Било је језиво", прича један од чланова породице.

Лекари овакав случај још нису видели, ођедном пала у кому

Лекари су је одмах пребацили у болницу у Сомбору, али након прегледа породици је речено да је најбоље да се врати кући. Нажалост, стање Ј. Б. се погоршало током ноћи и следећег дана враћена је у сомборску болницу.

"То вече одвели су је у болницу, али су је и вратили кући увече јер су мислили да је пролазно, али и следеће јутро је било исто. Она није могла да стоји, да се помера, а ни да прича. Поново су је вратили у болницу јер нисмо знали шта ћемо и онда су кренуле анализе. Радили су све резултате, вадили крв, урађено је све могуће, а лекари су констатовали да је у питању вирус Западног Нила и да овакав случај још нису видели", причају син и снаја несрећне жене.

Сваки пут када би јој отишли у посету, призор је био застрашујући. Породица није могла да поверује да је жена која је до пре месец дана трчала, обављала све кућне послове, била енергична и весела, сада пала у кому.

"Била је као биљка. У болници је провела око 3 месеца. Само је спавала и није могла да се помера. Није причала, а камоли шетала", појашњава син Ј.Б.

Сви резултати били добри, није имала никакве симптоме

Ипак, оно што је највише шокирало и лекаре и породицу, јесте чињеница да су јој сви резултати били добри, а Ј. Б. није имала ниједан симптом пре него што је остала скоро непокретна.

Иако се породица месецима надала да ће се нешто променити, да ће стићи вести да је њихова вољена бака коначно направила први корак и изговорила прву реч, у децембру су сазнали оно најгоре. Срце Ј. Б. није издржало и она је преминула.

"Јако нам је тешко, не можемо да поверујемо да се живот променио у једном дану. Иза себе је оставила младог сина и унуке који су и даље деца. Сви смо је много волели, а иако је прошло неколико месеци од њене смрти, и даље не можемо да дођемо себи. Недостаје нам сваки дан", прича њена снаја.

Комарац је убо док је радила напољу

Породица верује да је до уједа комарца дошло када је обављала пољопривредне послове. С обзиром на то да имају башту, али и много домаћих животиња, Ј.Б. је ретко била у кући, а никада се није обазирала када би видела уједе, јер како каже породица, то је нормално када радите у природи.

Подсетимо, грозница Западног Нила регистрована је код комараца у Србији пре више од две недеље, а први случај код човека забележен је крајем prеthodnе седмице.

И Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" саопштио је на свом сајту први случај оболевања.

Грозница Западног Нила је сезонско обољење које се преноси убодом зараженог комарца. Главни вектор, односно преносилац вируса Западног Нила је Кулекс пипиенс, врста комарца која је одомаћена и код нас.

Сезона трансмисије вируса Западног Нила у Србији уобичајено траје од јуна до новембра месеца.

У циљу смањења ризика од заражавања вирусом Западног Нила, Институт за јавно здравље Србије препоручује примену мера личне заштите од убода комараца и то:

•          Употреба репелената на откривеним деловима тела приликом боравка на отвореном

•          Ношење одеће дугих рукава и ногавица, светле боје

•          Пожељно је да одећа буде комотна, јер комарци могу да убадају кроз припијену одећу

•          Избегавање боравка на отвореном у периоду најинтензивније активности комараца – у сумрак и у зору

•          Употреба заштитне мреже против комараца на прозорима, вратима и око кревета.

•          Редукција броја комараца у затвореном простору

•          По могућству боравак у климатизованим просторима, јер је број инсеката у таквим условима значајно смањен

•          Избегавање подручја са великим бројем инсеката, као што су шуме и мочваре.

•          Смањење броја комараца на отвореном где се ради, игра или борави, што се постиже исушивањем извора стајаће воде. На тај начин смањује се број места на које комарци могу да положе своја јаја. Најмање једном недељно треба испразнити воду из саксија за цвеће, посуда за храну и воду за кућне љубимце, из канти, буради и лименки. Уклонити одбачене гуме и друге предмете који могу да прикупљају воду

•          У случају путовања у иностранство, поготово ако се ради о тропском и субтропском подручју, обавезно се придржавати свих наведених мера превенције

•          У случају појаве било каквих симптома који су компатибилни са неуроиназивним обликом болести, одмах се јавити изабраном лекару.

Симптоми вируса Западног Нила

Овај вирус може да прође без икаквих симптома, међутим, неки симптоми су такви да лако могу да се помешају са обичном прехладом, стомачним или вирусом грипа.

Иначе, симптоми грознице Западног Нила јављају се од 3 до 14 дана након убода зараженог комарца.

Око 20 одсто заражених особа има благу клиничку слику у виду:

- грознице

- главобоље

- мучнине

- повраћања

- што понекада може да буде праћено отоком лимфних жлезда или појавом осипа на кожи груди, леђа или стомака

Ти симптоми, како наводе из Института, обично пролазе у року од пар дана, мада су забележени случајеви када је обољење трајало и више недеља.

(Dnevnik.rs/Kurir.rs/Блиц)

 

Пише:
Пошаљите коментар