few clouds
3°C
22.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1299
usd
112.4411
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Пет милиона за лечење тешко оболеле деце

28.12.2016. 21:52 21:12
Пише:

У Градској кући, је потписан уговор о додели помоћи Града Новог Сада, намењене за лечење деце оболеле од тешких болести, а која се не могу успешно лечити у Републици Србији.

У име Града Новог Сада уговор је потписао градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, а у име Министарства здравља Републике Србије министар Златибор Лончар.

- У договору са министром здравља Републике Србије Златибором Лончаром, из буyета Града Новог Сада уплатиће се пет милиона динара у Фонд за лечење деце, којима је неопходно обезбедити здравствену подршку, негу, помоћ и лечење у иностранству- истакао је градоначелник Милош Вучевић. – Били смо у могућности да издвојимо толики новац, јер смо имали уштеде у буyету, нисмо расипали новац и наша политика је и у том случају кореспондирала са политиком Владе Републике Србије. Ово је конкретан потез града у подршци политике коју води Влада Републике Србије. Ми смо од стране Владе имали подршку по многим пројектима, те сматрамо да је, сходно томе, Град конкретним потезом показао да је солидаран партнер и да води једну одговорну политику у области здравствене заштите. Постигнутим договором и реализацијом овог пројекта, показали смо да не водимо никакву политику “јаких наслова и јефтиних политичких поена”, нисмо ускратили град ни за један догађај који треба да организује и да има на својим трговима и улицама. Са друге стране, нисмо водили ни социјалну одговорну политику један дан, већ током целе године и то је политика коју ћемо водити и наредних година, бар док сам ја градоначелник Новог Сада.

Министар здравља др Златибор Лончар се, у име Фонда захвалио градоначелнику Новог Сада Милошу Вучевићу и свима у Новом Саду, који су одвојили не тако мали новац за нешто што ће помоћи деци која не могу да нађу лек овде у Србији, него морају да иду у иностранство.

- Драго ми је што сте препознали нешто што постоји већ две године и што је омогућило да се више десетина деце излечи - рекао је Лончар. - Код неких од њих, било је проблема око дијагностике, те смо захваљујући фонду могли да шаљемо узорке крви и ткива у најсавременије лабораторије у свету и тако добијемо те дијагнозе. Ми ту нећемо стати, о томе ни не причамо много, али хоћемо да делујемо и наставимо да помажемо свима онима којима је помоћ неопходна. Најчешће болести од којих су се лечила деца су неуролошке болести, болести крвних судова мозга, болести локомоторног система, хематоонколошка обољења и стечена обољења очију код превремено рођене деце.

По речима министра Лончара, поред тога што деца одлазе у иностранство на лечење и што се потребни узорци шаљу у лабораторије у иностранство, споредна ствар, али не мање битна јесте да се у сврху излечења доводе страни стручњаци, да би деца добила могућност останка код куће, са својим најближима и да им се интервенција обави овде у Србији, како би била растерећена додатних оптерећења. На тај начин отварају се и додатне могућности да наши стручњаци у различитим областима медицине могу да уче, како би и они сутра радили те интервенције овде, у Србији.

- Овај фонд има и Управни и Надзорни одбор и функционише крајње транспарентно, тако да до сада нисмо имали ни једну једину примедбу на рад овог фонда, нити на потрошен и један динар, а доста је потрошено до сада- рекао је Лончар и додо да ће Град Нови Сад бити обавештен како је новац утрошен, односно колико деце је излечено.

До сада је 45 оболелих било на лечењу у иностранству, од тога је неколико њих ишло више пута, док је 89 узорака оболеле деце послато у најсавременије лабораторије у иностранству. Двадесеторо њих је третирано у Србији, доласком страних стручњака да ураде интервенције, а до сада су рађене интервенције на срцу, коштаном зглобном систему везаних за ортопедију са деформитетима са којима су деца рођена. Такође, он је апеловао на све грађане Новог Сада и Војводине да, уколико имају неки проблем, а лекари сматрају да тај проблем не може да се реши у Србији, дођу са лекаром и документацијом, како би комисија у најкраћем могућем року могла да реагује и пошаље дете на лечење. Оно што је министар Лончар нагласио јесте да без адекватне документације и процене ординирајућег лекара, не могу бити предузете неопходне мере.

И. Миклоши

 

Пише:
Пошаљите коментар