ПЕТ БОТАНИЧКИХ БАШТА ПОСТАВЉА СЕ НА ПЛАНИНИ ЗЛАТАР: Фантастичне вести за све љубитеље популарне српске планине, овог лета уживање у новим сaдржајима
Нова Варош: Ове седмице на планини Златар започете су активности на успостављању пет ботаничких башта лековитог биља у оквиру пројекта „Заједничке акције за развој руралног туризма”.
У сарадњи са познатим народним траваром Момчилом Антонијевићем одређене су локације најподесније за успостављање мини ботаничких башта, а циљ овог пројекта јесте да се посетиоцима ове планине приближи свет лековитог биља који на њој расте.
- Ботаничке баште биће смештене дуж пет тематских пешачко-бициклистичких стаза, које ће бити обогаћене са пет нових одморишта, али и туристичком сигнализацијом дуж тих стаза укупне дужине око 60 километара. Идеја пројекта јесте да се природни ресурси додатно ставе у функцију унапређења туристичке понуде планине Златар, каже за РИНУ Бранко Пуцаревић, директор ТО Златар.
Према речима Пуцаревића, план пројектног тима је да се ове активности заврше у наредних месец дана, како би посетиоци Златара уживали у новим садржајима, већ од предстојећег лета.
Надамо се да ће сама имплементација овог пројекта бити прилично завршена у току ове године, а као круну свега, на крају ћемо добити електричне бицикле и скутере како би туристи који дођу на Златар то могли да изнајме и у неколико часова обиђу све што смо урадили”, рекао је.
Пуцаревић и додао да ће, поред обележавања стаза адекватно бити обележени и видиковци као и остали туристички актери.
- Саме пешачке стазе ће се простирати из централне зоне Златара у пет праваца. Један правац води према цркви Светог Козме и Дамјана и до највишег видиковца на Златару. Други води према видиковцу Вагајница, трећа према етноселу Штитково, четврта према видиковцу на Златару, а пета ће повезати видиковце у Вранешима. Сви ови видиковци ће бити обележени, а идеја пројектног тима јесте да на самим стазама обележимо све оне актере туризма, не само пружаоце услуга смештаја него и културно-историјске споменике и све оно што се нађе на путу на једној од ових пешачких стаза”, каже Пуцаревић.
Он такође истиче значај овог пројекта не само за планину Златар и општину Нова Варош већ и за читаву Србију, али и Црну Гору, јер се пројекат прекограничне сарадње спроводи на простору ове две државе.
- У току је имплементација пројекта прекограничне сарадње „Заједничке акције за развој руралног туризма”, који Туристичка организација Златар имплементира са Регионалном развојном агенцијом „Комови-Бјеласица-Прокелтије” у оквиру пројекта прекограничне сарадње ИПА 2. Пројектни тим на реализацији овог пројекта ради од августа месеца прошле године и садња ботаничких башти само је једна од активности које се спроводе, закључио је Пуцаревић.
РИНА