Пензионери траже да им приходи прате инфлацију
Савези пензионера Србије и Војводине захтевају од Републичке владе да се пензије убудуће два пута годишње усклађују с растом инфлације те да се до краја године укине Закон о привременом умањењу пензија који је на снази од новембра 2014.
Председник Савеза пензионера СрбијеЂуро Перић тврди да су пензије за целу ове годину повећане у просеку 16 динара, па је просечна 23.815 динара.
– На крају децембра лане пензија за све категорије износила је 23.799 динара. Пензионери су у ову годину ушли осиромашени јер од 1. априла 2012. до краја 2015. њихова примања нису усклађивана с кретањем инфлације – објаснио је Перић.
По његовим речима, пензионерима најтеже од свега пада чињеница да ни после три године умањења пензија не знају кад ће та пракса престати.
Иако свим пензионерима од Нове године следују пензије увећане пет одсто, а ове су имали 1,5 одсто и у 2016. тек 1,25 одсто, што је укупно 7,75 процената у време када је на снази био Закон о привременом умањењу пензија, они очигледно сматрају да су и даље оштећени и да је сада право време да премијерку и ресорне министре обавесте о својим захтевима. Право време је сад јер се израђује предлог buyеta за наредну годину, па ако се сад не испланира новац за то, онда их сасвим сигурно током 2018, осим већ одређеног повећања од пет одсто, другог неће ни бити.
Кад је новембра 2014. усвојен Закон о привременом умањењу пензија, нигде није наведен рок у којем ће се он примењивати. Наиме, у Предлогу закона, који је припремила Влада, јесте стајало до краја 2017, али у коначном тексту Закона, објављеном у „Службеном гласнику Србије”, тог рока нема па, чим је законски акт ступио на снагу без ограниченог времена важења, он важи док други не буде усвојен. Јесте се говорило да ће пензионери чији су чекови већи од 25.000 динара морати три године да „стежу каиш“ због тога што ће им пензије бити умањене 22, односно 25 одсто, али на папиру пише нешто друго – а то је да нема рока до када ће то умањење бити на снази. Тада се глас пензионерских организација није чуо, нити су оне протестовале што у коначно усвојеном законском акту рока важења нема.
Исплата целог новембарског чека за бивше самосталце почеће у суботу, 2. децембра, док ће пензионисани пољопривредници и војници своје принадлежности добити у уторак, 5. децембра.
Према најави Републичког фонда ПИО први део новембарске пензије за бивше запослене почиње 9. децембра. Тог дана добиће их корисници текућих рачуна, док је 11. децембра исплата на шалтерима пошта и доставом на кућне адресе.
Износ на чеку је исти као и prеthodni.
Иако је Закон о привременом умањењу пензија подразумевао да пензије током 2016. и 2017, дакле у време финансијске консолидације и штедње, неће расти, оне су ипак расле, и то 2,75 одсто. Можда јесте мало, али су ипак расле јер је то финансијска ситуација дозвољавала. Ове године каса је пунија па ће и повећање пензија бити веће – пет одсто – и добиће га сви пензионери у Србији.
Влада Србије је у новембру исплатила и једнократну помоћ од 5.000 динара пензионерима, опет свим, али тај износ не улази у пензију јер је реч о једнократном државном трошку. Пензионерима ће се од Нове године рачунати повећање од пет одсто на решење о пензионисању које имају. Ту, додуше, има проблема и нејасноћа јер пензионери у Србији, и поред тога што су то тражили, након ступања на снагу Закона о привременом умањењу пензија, нису добили нова решења из којих би видели колика им је сада пензија, већ имају само првобитна решења. Сада ће на њих добити повећање од пет одсто, па се може догодити да с тим повећањем неки који су до ове године имали примања мања од 25.000 динара пређу ту своту и да и се и на њих примењује Закон о привременом умањењу пензија, иако се prеthodno на њих није односио. Но, треба сачекати да стигне званичо тумачење и да се тачно зна на који износ пензионери добијају пет одсто веће пензије јер можебити да ће рачуница Фонда ПИО бити другачија и да ће се и о томе водити рачуна.
Ни усклађивања пензија два пута годишње с растом инфлације није ништа ново већ је инсистирање пензионера да се поштује Закон о ПИО. Он, наиме, предвиђа да се пензије усклађују два пута годишње с инфлацијом да би се вредност пензија заштитила од инфлаторних утицаја. Пошто Закон о ПИО није мењан ни када је започета штедња и финансијска консолидација, захтеви пензионера се односе само на његову примену.
Љубинка Малешевић