Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Penzioneri traže da im prihodi prate inflaciju

28.11.2017. 13:02 13:04
Piše:
Foto: Ilustracija

Savezi penzionera Srbije i Vojvodine zahtevaju od Republičke vlade da se penzije ubuduće dva puta godišnje usklađuju s rastom inflacije te da se do kraja godine ukine Zakon o privremenom umanjenju penzija koji je na snazi od novembra 2014.

Predsednik Saveza penzionera SrbijeĐuro Perić tvrdi da su penzije za celu ove godinu povećane u proseku 16 dinara, pa je prosečna 23.815 dinara.

– Na kraju decembra lane penzija za sve kategorije iznosila je 23.799 dinara. Penzioneri su u ovu godinu ušli osiromašeni jer od 1. aprila 2012. do kraja 2015. njihova primanja nisu usklađivana s kretanjem inflacije – objasnio je Perić.

Po njegovim rečima, penzionerima najteže od svega pada činjenica da ni posle tri godine umanjenja penzija ne znaju kad će ta praksa prestati.

Iako svim penzionerima od Nove godine sleduju penzije uvećane pet odsto, a ove su imali 1,5 odsto i u 2016. tek 1,25 odsto, što je ukupno 7,75 procenata u vreme kada je na snazi bio Zakon o privremenom umanjenju penzija, oni očigledno smatraju da su i dalje oštećeni i da je sada pravo vreme da premijerku i resorne ministre obaveste o svojim zahtevima. Pravo vreme je sad jer se izrađuje predlog buyeta za narednu godinu, pa ako se sad ne isplanira novac za to, onda ih sasvim sigurno tokom 2018, osim već određenog povećanja od pet odsto, drugog neće ni biti.

Kad je novembra 2014. usvojen Zakon o privremenom umanjenju penzija, nigde nije naveden rok u kojem će se on primenjivati. Naime, u Predlogu zakona, koji je pripremila Vlada, jeste stajalo do kraja 2017, ali u konačnom tekstu Zakona, objavljenom u „Službenom glasniku Srbije”, tog roka nema pa, čim je zakonski akt stupio na snagu bez ograničenog vremena važenja, on važi dok drugi ne bude usvojen. Jeste se govorilo da će penzioneri čiji su čekovi veći od 25.000 dinara morati tri godine da „stežu kaiš“ zbog toga što će im penzije biti umanjene 22, odnosno 25 odsto, ali na papiru piše nešto drugo – a to je da nema roka do kada će to umanjenje biti na snazi. Tada se glas penzionerskih organizacija nije čuo, niti su one protestovale što u konačno usvojenom zakonskom aktu roka važenja nema.


Samostalcima novembarski ček u subotu

Isplata celog novembarskog čeka za bivše samostalce počeće u subotu,  2. decembra, dok će penzionisani poljoprivrednici i vojnici svoje prinadležnosti dobiti u utorak, 5. decembra.

Prema najavi Republičkog fonda PIO prvi deo novembarske penzije za bivše zaposlene počinje 9. decembra. Tog dana dobiće ih korisnici tekućih računa, dok je 11. decembra isplata na šalterima pošta i dostavom na kućne adrese.

Iznos na čeku je isti kao i prethodni.


Iako je Zakon o privremenom umanjenju penzija podrazumevao da penzije tokom 2016. i 2017, dakle u vreme finansijske konsolidacije i štednje, neće rasti, one su ipak rasle, i to 2,75 odsto. Možda jeste malo, ali su ipak rasle jer je to finansijska situacija dozvoljavala. Ove godine kasa je punija pa će i povećanje penzija biti veće – pet odsto – i dobiće ga svi penzioneri u Srbiji.

Vlada Srbije je u novembru isplatila i jednokratnu pomoć od 5.000 dinara penzionerima, opet svim, ali taj iznos ne ulazi u penziju jer je reč o jednokratnom državnom trošku. Penzionerima će se od Nove godine računati povećanje od pet odsto na rešenje o penzionisanju koje imaju. Tu, doduše, ima problema i nejasnoća jer penzioneri u Srbiji, i pored toga što su to tražili, nakon stupanja na snagu Zakona o privremenom umanjenju penzija, nisu dobili nova rešenja iz kojih bi videli kolika im je sada penzija, već imaju samo prvobitna rešenja. Sada će na njih dobiti povećanje od pet odsto, pa se može dogoditi da s tim povećanjem neki koji su do ove godine imali primanja manja od 25.000 dinara pređu tu svotu i da i se i na njih primenjuje Zakon o privremenom umanjenju penzija, iako se prethodno na njih nije odnosio. No, treba sačekati da stigne zvaničo tumačenje i da se tačno zna na koji iznos penzioneri dobijaju pet odsto veće penzije jer možebiti da će računica Fonda PIO biti drugačija i da će se i o tome voditi računa.

Ni usklađivanja penzija dva puta godišnje s rastom inflacije nije ništa novo već je insistiranje penzionera da se poštuje Zakon o PIO. On, naime, predviđa da se penzije usklađuju dva puta godišnje s inflacijom da bi se vrednost penzija zaštitila od inflatornih uticaja. Pošto Zakon o PIO nije menjan ni kada je započeta štednja i finansijska konsolidacija, zahtevi penzionera se odnose samo na njegovu primenu.

Ljubinka Malešević

Piše:
Pošaljite komentar
Vučić: Računica NIN-a pogrešna,iduće godine još veće penzije

Vučić: Računica NIN-a pogrešna,iduće godine još veće penzije

16.11.2017. 10:44 10:46
Brnabić: Penzije od januara 2018. veće nego pre mera 2014.

Brnabić: Penzije od januara 2018. veće nego pre mera 2014.

26.10.2017. 17:25 17:27