Пастеризатор млека ЗА ИСХРАНУ БЕБА у новосадској Дечјој болници, донација УНИЦЕФ-а
Уницеф је поклонио пастеризатор донорског хуманог млека Институту за здравствену заштиту деце и омладине Војводине, односно Дечјој болници у Новом Саду, који је обезбеђен захваљујући донацији компаније Петите Геневе Петровић.
Мајчино млеко идеална је исхрана за свако новорођенче, међутим у недостатку мајчиног млека, донорско млеко је други најбољи избор за свако дете, а посебно превремено рођене бебе или тешко болесну новорођенчад.
- Уницеф је наш сталан и поуздан партнер и пастеризатор за третирање хуманог мајчиног млека је веома вредан поклон, јер је хумано, односно мајчино млеко најбоље за третман новорођенчади, чак и у најранијем узрасту – рекла је директорка Дечје болнице професорка др Јелена Антић.
У Дечјој болници је пре 10 година успостављена Банка млека и до сада је овде пастеризовано више од 2,7 милиона литара хуманог млека које је намењено лечењу пацијената. У овој установи се лече деца из целе Војводине, од новорођенчади до 18. године, а годишње збрину око 650 новорођенчади, укључујући превремено рођену и рочну новорођенчад и око 350 животно угрожених, превремено рођених или болесних беба.
- У неком тренутку, свако од ових 650 новорођенчади током свог боравка у болници прима млеко из Банке хуманог млека. Уницеф је реаговао веома промптно и у најкраћем року су екстремним залагањем успели да обезбеде овај кључни апарат у Банци млека, јер без пастеризатора донорско хумано млеко не би могло бити примењено код наших пацијената - казао је начелник Службе за неонатологију Дечје болнице професор др Слободан Спасојевић.
У Србији постоје само два оваква апарата, један у Институту за неонатологију у Београду и други у Новом Саду. Банка млека је кључна за оптималну исхрану, као и напредовање новорођенчади, а најновија истраживања говоре да је и исхрана део лечења животно угрожене новорођенчади.
- Млеко мајке је више од хране и бебама обезбеђује најбољу основу од првих дана. Захвални смо компанији Петит Геневе Петровић која нас је подржала и захваљујући посвећености оваквих партера из приватног сектора, ми можемо да градимо отпорније друштво - изјавила је Јелена Ковачевић из Уницефа Србија.
У Србији се сваке године роди око 62.000 деце, од којих је нешто више од 4.000 превремено рођених беба, а свакога дана нових седам беба захтева неки вид ургентне подршке. Уницеф од 2017. године, уз подршку Министарства здравља, ради на модернизацији и опремању Неонаталних јединица за интензивно збрињавање у Новом Саду, Крагујевцу, Нишу и Београду.
Обезбеђени пастеризатор хуманог млека намењен је деци која су рођена пре времена, али и деци која се налазе на лечењу у Дечјој болници, која не могу да добију мајчино млеко, јер њихове маме нису поред њих. Вредност донације износи 4.850.000 динара и она је обезбеђена као део хитног апела који је Институт упутио Уницефу када је замолио за подршку.
- И у временима попут ових, осећамо потребу да подржимо најосетљивије чланове нашег друштва - превремено рођене бебе. Пружили смо подршку Уницефу у несебичној борби и њиховој посвећености за бољу будућност најмлађих, свесни важности улоге приватног сектора у креирању заједнице у којој свако дете има шансу да оствари своје потенцијале и снове. Као породична компанија која одговорно послује у свом окружењу, трудимо се да препознамо различите потребе нашег друштва и дубоко верујемо да заједничка акција и удруживање различитих партнера могу креирати одрживе промене - рекао је Петар Петровић у име породичне компаније Петите Геневе Петровић.
Љ. Петровић