broken clouds
0°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Паник тастери центрима за социјални рад

13.07.2017. 12:44 14:27
Пише:
Фото: Tanjug (Video)

БЕОГРАД: Координационо тело за родну равноправност уз подршку Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена (УН Women) обезбедило је 60 паник тастер система који би могли у сарадњи са ресорним Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања бити у кратком року постављени у центре за социјални рад у циљу ефикасније борбе против родно заснованог насиља.

"Због све учесталијих напада и догађаја са трагичним исходима у центрима за социјални рад који потресају целу Србију и остављају огромне последице на децу, породице и друштво у целини, обезбедили смо паник тастере за 60 објеката, како бисмо спречили да се сличне трагедије понове“, изјавила је потпредседница Владе Србије Зорана Михајловић.



Михајловић, која председава владиним Координационим телом за родну равноправност, истакла је да ће се на тај начин полиција алармирати у најкраћем року, што ће даље утицати на већу безбедност жена и деце корисника услуга центара за социјални рад, али и свих запослених у центрима, наводи се у саопштењу кабинета потпредседнице владе.



"Притиском на тастер социјални радник шаље сигнал који у најкраћем року алармира најближу полицијску станицу. На тај начин помоћи ћемо да се спрече трагедије какве су се догодиле у последњих недељу дана у центрима за социјални рад на Новом Београду и у Раковици", сматра Михајловић.



Она је нагласила да је борба против родно заснованог насиља задатак целог друштва, која захтева сарадњу владиног и невладиног сектора, свих надлежних институција, стручне јавности и медија који заједно морају да уложе више напора да се насиљу стане на пут.



"Насиље над женама није само проблем државе, институција, закона, то је друштвени проблем који нећемо решити ако се сви не укључимо. Морамо да бринемо више о другима ако желимо да наша деца имају сигурнији и здравији живот“, закључила је Михајловић.

Мали наложио додатно обезбеђење у центрима за социјални рад

БЕОГРАД: Градоначелник Београда Синиша Мали дао је налог да се хитно спроведу активности на увођењу додатних мера обезбеђења у свим одељењима Градског центра за социјални рад у Београду.Како се наводи у саопштењу града Београда, он је то учинио имајући у виду да су центри за социјални рад у надлежности јединица локалних самоуправа.



Мали је изразио најдубље жаљење због трагичног догађаја који се јуче догодио испред Центра за социјални рад у Раковици и истакао да су најбитнији безбедност запослених и грађана који долазе у одељења Центра за социјални рад.Градоначелник је похвалио припаднике Комуналне полиције, који су се одмах нашли на лицу места и спречили још већу трагедију.

ДС и ДЈБ предлажу мере против породичног насиља

Демократска странка, реагујући на други случај убиства испред центара за социјални рад, предлаже увођење бесплатне правне помоћи и дефинисање "контролисаних услова" у вези са виђањем деце. 

У саопштењу достављеном медијима, ДС предлаже и успостављање посебне евиденције о ризичним случајевима, те усаглашавање и размену мера ризика које прате или би морале да прате и полиција и тужилаштво и суд и центри за социјални рад.

Истовремено, у отвореном писму министру за рад Зорану Ђорђевићу покрет Доста је било захтева да ресорно министарство грађанима, народним посланицима и надлежним одборима у Скупштини поднесе извештаје о раду свих центара за социјални рад на територији државе. 

ЂБ тражи и да се ревидирају сви случајеви у којима један од родитеља децу виђа у такозваним контролисаним условима у оквиру центра за социјални рад или на било којем другом месту. 

Предлажу и хитну меру којом ће родитељ и деца која долазе на виђање у контролисаним условима бити под посебном пратњом пре, за време и након сусрета са родитељем којем је та мера изречена. 

ДС у саопштењу замера полицији да недовољно озбиљно схвата породично насиље, а тужилаштву да поступке покреће тек у 25 одсто пријављених случајева породичног насиља, иако је Србија ратификовањем Истанбулске конвенције успоставила нулту толеранцију државе на такве случајеве. 

Пише:
Пошаљите коментар