ОВИ АПАРАТИ ЛАКО МОГУ ИЗАЗВАТИ ПОЖАР А КОРИСТИМО ИХ СВАКИ ДАН Ако не пазите, могу постати ТЕМПИРАНЕ БОМБЕ
У последњих недељу дана на територији Србије забележена су три пожара, најпре у Панчеву, за шта је кривац био пуњач за мобилни телефон, затим случај из Новог Сада који је, нажалост, имао фаталне последице, а ватрогасци су ноћас морали да интервенишу и на Новом Београду, када је власник стана заборавио шерпу на упаљеној рингли и отишао да спава.
Шта све изазива пожаре у домовима
Према светској статистици, у 95 одсто случајева узрок свих пожара у свету јесте човек, односно његов немар, непажња или нехат, а само у пет одсто случајева су климатске промене, електрични уређаји и неисправност електричних уређаја.
Стручњаци истичу да су грађани често склони да занемаре стање електричних инсталација у стамбеним зградама или кућама, поготово објеката који су сазидани пре 30 или 40 година и чије инсталације нису пројектоване за велико оптерећење попут климе и других, бројних електричних уређаја које данас користимо истовремено.
На тај начин долази до преоптерећења, искакања и прегоревања проводника, а на крају и самог пожара.
Осим тога, не води се рачуна да ли је утичница одговарајућа и да ли можемо да укључимо уређај који желимо у њу, да ли су одговарајући осигурачи и ампеража.
Ништа другачије није ни са такозваним "лоповима", односно разделницима и продужним кабловима који се користе, а којима често не знамо ни порекло, исправност и правилну намену.
Пуњач за телефон темпирана бомба
Многи наши грађани имају добру навику да пре изласка из куће провере да ли им је угашена пегла, шпорет или бојлер, међутим, на пуњач за телефон који сатима или данима стоји укључен у утичницу нико готово и не обраћа пажњу.
Управо он се све чешће наводи као узрочник пожара у неколико последњих година, одмах иза кварцних пећи, неискључених рингли на шпорету и упаљеног опушка цигарете на јастуку или ћебету.
Зато се поставља питање о њиховој безбедности, поготово данас када врло често ни не долазе у оригиналном паковању уз телефон, већ их купујемо не знајући им ни порекло, ни квалитет, ни задовољавају ли све безбедносне стандарде.
"Пуњач за телефоне је јако мале снаге, али када остаје укључен константно, онда је он стално под напоном на примарном намотају, и он се греје и пошто се састоји од намотане бакарне жице која је изолована. Међутим, од те топлоте тај изолатор на жици пробије и скрати тај намотај и буде у кратком споју и онда се он греје енормно брзо. Услед тога упали своју пластику, а она паркет или тепих", објаснио је раније електромеханичар Бранко Зрнић.
Савети стручњака за безбедно руковање пуњачима су следећи:
Пуњаче за телефон или лаптоп немојте никада држати нон-стоп укључене у струју, јер се због прегревања могу запалити
Немојте држати телефон на кревету или јастуку док га пуните. То може да доведе до великог загревања, па изолација на жици пуњача може да огори.
Немојте укључивати пуњач у утичницу која је под утицајем неког јаког извора топлоте или на директном сунцу
Обавезно користите само пуњаче званичних произвођача, уместо "но наме" варијанти
Како обезбедити стан када идемо на летовање
Поред пуњача постоје и други електрични уређаји који најлакше изазивају пожаре у домаћинствима, те је важно искључити их са мреже.
Један од њих је клима уређај, који неки наши суграђани остављају да им раде по цео дан и целу ноћ, чак и кад нису код куће, што се никако не препоручује.
Али, шта радити када знамо да неко дуже време нећемо бити у становима?
Савет електромеханичара Зрнића је да се обавезно искључе из штекера шпорет, веш машина, и бојлер.
"Мој је савет из мреже, иштекајте и веш машину, бојлер искључите на прекидачу, шпорет извуците из штека, за сваки случај. Не мора да се деси, али зна да се деси. Фрижидер треба ставити на минималну температуру, да је у погону. Са фрижидером и замрзивачима није проблем као са бојлером, веш машином. Иштекати из мреже, то је најсигурније", каже електромеханичар Зрнић.
Неки стручњаци на овај списак додају и телевизор, као и друге уређаје који не морају да буду под напоном.
Курир, Блиц