Отворено саветовалиште за пацијенте оболеле од рака плућа
БЕОГРАД: У Клиници за пулмологију КЦС данас је отворено национално саветовалиште за пацијенте оболеле од рака плућа "Позив подршке".
Пацијенти ће моћи да разговарају са лекарима и медицинским сестрама Клинике за пулмологију сваког уторка и четвртка од 14 до 17 сати позивом на број телефона 011 3629 270, 065 3629 270. Сва питања и недоумице пацијенти и чланови њихове породице могу послати и на viber 065 3629 270, као и на мејл [email protected].
Директорка Клинике за пулмологију проф. др Виолета Вучинић Михаиловић каже да ће саветовалиште значити пуно пацијентима, посебно током епидемије ковид 19.
"Важно је да могу да се обрате телефоном, вибером, мејлом и добију све информације које их занимају", рекла је Вучинић.
Од карцинома плућа годишње у Србији оболи више од 6.000 људи, а умре око 4.600. У просеку код 16 особа дневно се дијагностикује ова врста рака, док сваког дана 13 људи изгуби битку са овом тешком болешћу.
Саветовалиште за пацијенте оболеле од рака основало је Удружење за борбу против рака плућа "Пуним плућима" и Клиника за пулмологију КЦС.
Оља Ћоровић, председница Удружења "Пуним плућима", каже да су се заједно са лекарима у последње три године борили да се обезбеди савремена терапија за лечење рака плућа.
"Од када је РФЗО ставио циљану, имунолошку терапију на листу лекова, решен је главни проблем лечења пацијената у Србији. Међутим, многи други проблеми су остали. Када члан породице оболи од карцинома плућа целој породици се живот мења из корена. Дијагностика, конзилијуми, борба за терапију, зрачење, операције", рекла је Ћоровић приликом отварања саветовалишта.
Начелница дневне болнице Клинике за пулмологију КЦС Наталија Самарџић каже да је епидемија вируса корона убрзала оснивање саветовалишта и да ће то побољшати комуникацију између пацијената и лекара.
"Пацијенти из било ког дела наше земље имаће прилику да добију праву информацију у вези са исхраном, физичким активностима, али и све друго што их занима", рекла је Самарџић.
Пацијент Владан Комадина каже да ће саветовалиште помоћи свима који су "далеко од лекара", посебно пацијентима који живе у сеоским срединама и који су далеко и од лекара опште праксе.
Да је карцином плућа подмукла болест може се видети и на његовом примеру, јер није имао никакве симптоме све док се нису појавиле промене и на мозгу.
"Имао сам среће у несрећи да ми је укључена савремена терапија", навео је Комадина који је иначе лекар, али је каже по добијању дијагнозе био уплашен као и сви други пацијенти.