Општа болница у Сремској Митровици добила нови ЦТ апарат
СРЕМСКА МИТРОВИЦА: Општа болница у Сремској Митровици добила је нови ЦТ апарат, на којем је почело снимање пацијената.
Због честих кварова старог апарата, у митровачкој болници стварале су се листе чекања и гужве, као и додатни трошкови, те је Покрајинска влада издвојила 32 милиона динара за куповину новог најсавременијег ЦТ апарата, на којем ће се дијагностичким процедурама подвргнути око 6.000 пацијената годишње.
За куповину нове медицинске опреме и грађевинске радове, за митровачку болницу, ова Покрајинска влада до сада је обезбедила више од 115 милиона динара, чиме су значајно унапређени како дијагностика, тако и лечење пацијената Сремског округа. Покрајинска влада ће и у наредном периоду наставити да улаже у једину болницу у Сремском округу којој гравитира више од 300 хиљада становника, саопштио је Покрајински секретаријат за здравство.
Због честих кварова ЦТ апарата последњих година, лекари митровачке болнице били су принуђени да хитне пацијенте шаљу у друге установе на ЦТ дијагностику, што је изискивало додатне трошкове, али се и формирала дужа листа за заказивање, што представља додатно оптерећење за пацијенте.
Набавком новог апарата на добитку су сви пацијенти којима је потребна ова врста дијагностике, а у болници очекују да максималним ангажовањем лекара специјалиста радиологије и РТГ техничара, листа чекања буде анулирана, а извештаји прецизнији и јаснији. Стављањем у функцију новог ЦТ апарата, годишње може да се уради и до 6.000 прегледа. Ово је велики помак у дијагностици за болницу у Сремској Митровици, за запослене и кориснике здравствене заштите, а захваљујући Покрајинском секретаријату за здравство, ову установу очекују нова улагања у опрему, санацију техничких система и реконструкцију простора, како би грађани Срема имали најбољу могућу болничку услугу.
Компјутеризована томографија или скраћено ЦТ је радиолошка прецизна метода снимања која користи компјутерски обрађене рендгенске зраке захваљујући чему се добијају “пресеци” тела величине једног милиметра. Нове генерације ЦТ апарата, такозвани вишедетекторски или вишеслојни ЦТ апарати, имају могућност волуменског скенирања. Уколико се, рецимо, ради ЦТ главе тиме се истовремео добија узвид у стање костију лобање, можданог функционалног ткива, коморног система унутар мозга, као и стања крвних судова мозга.
ЦТ представља савремену незамењиву дијагностику у рутинској клиничкој пракси. Користи се за откривање обољења, крварења, анализу стања крвних судова, коронарних артерија за праћење ефекта терапије, откривање евентуалних постоперативних компликација и слично. У ургентним стањима због једноставности и брзине извођења, ЦТ је незамењив.
Љ. П.