ОПАСАН ПО ЗДРАВЉЕ, ДИЈАБЕТИЧАРИ ОПРЕЗ! Лажни лек "оземпик" се појавио и у Србији
Након што је пријављен у региону, лажни лек "оземпик" појавио се и у Србији, потврдила је компанија која производи овај лек "Ново Нордиск".
Фалсификована паковања овог лека регистрована су у Србији и Црној Гори.
Оземпик је лек који садржи активну супстанцу семаглутид и дозвољен је за лечење дијабетеса типа 2. Лекови имају серијске бројеве, 2Д бар-кодове и јединствене серијске бројеве из оригиналних паковања "оземпика". Код фалисификованих паковања, када су скенирана, показало се да су серијски бројеви неактивни, чиме су оператери упозорили на потенцијални фалсификат.
- Прве пријаве сумњи на лажне лекове добили смо у марту ове године. До сада је компанија Ново Нордиск примила укупно 25 пријава сумњи на фалсификате лекова на територији Србије и Црне Горе. Од тога је 18 пријава било везано за лек Оземпиц, а код 17 случајева потврђено је да је био у питању фалсификат лека - потврдила је компанија "Ново Нордиск" за Telegraf.rs.
Када пријава за нежељена дејства овог лека стигне на адресу компаније "Ново Нордиск", они аутоматски, како кажу, у складу са прописима евидентирају и пријављују Министарству здравља Републике Србије и Агенцији за лекове и медицинска средства Србије.
- Важна препорука за пацијенте је да лекове купују само код овлашћених снабдевача и уз одговарајући рецепт од лекара. Наглашавамо да компанија Ново Нордиск на нивоу Европе блиско сарађује са Институтом за фармацеутску безбедност (ПСИ) и неколико других организација, чиме се обезбеђује правовремено дељење тачних информација и стварање јасне слике о статусу ових активности. Такође, редовно сарађујемо и са органима у Републици Србији, надлежним за спровођење закона у овој области - кажу из компаније.
Европска агенција за лекове наводи да постоје разлике у изгледу између фалсификованог и оригиналног паковања, а најновији извештаји о фалсификовању долазе, напомиње се у саопштењу, као последица повећања потражње за "оземпиком", што је такође довело до несташице.
- У нашој земљи постоји више система који имају за циљ да спрече промет лажних лекова, а у случају лека Оземпиц примењују се иста општа правила као и за све друге лекове. За контролу примене наведених правила надлежни су Министарство здравља и Агенција за лекове и медицинска средства (АЛИМС).
Подсетимо, неколико људи пребачено је у болницу у Аустрији након што су користили, како се сумња, копију лека за дијабетес "оземпик", у саопштењу Агенције за лекове наводи се да су пацијенти претрпели хипогликемију или велики пад шећера у крви и нападе, што указује на то да је производ садржао инсулин уместо активног састојка лека, семаглутида.
"Оземпик", изазива и губитак телесне масе због чега су га поједини у Америци и Европи користили без одобрења. То је довело до несташице "оземпика" што су искористиле криминалне организације.
(Telegraf.rs)